Accesul vehiculelor diesel în marile oraşe ar putea fi interzis. Mesajul Comisiei Europene

61951343
Agerpres

Mai multe state europene, printre care şi România, riscă să fie sancţionate de Comisia Europeană pentru că nu au luat măsuri de reducere a poluării.

Potrivit unor surse citate de Die Welt, Comisia Europeană ar putea reclama la Curtea Europeană de Justiţie statele în care se depăşeşte permanent limita de noxe şi particule ultrafine. Printre cele 9 ţări vizate se numără România, dar şi Germania, Franţa, Italia sau Marea Britanie. Sursele citate de Welt spun că sancţiunile ar putea fi extrem de dure, statele respective riscând chiar să fie puse să limiteze accesul vehiculelelor diesel în marile oraşe.

Pe 30 ianuarie, la Bruxelles a avut loc o discuţie cu reprezentanţii celor 9 ţări vizate, care au fost convocaţi de comisarul european pentru mediu Karmenu Vella. Ei au fost avertizaţi că riscă declanşarea procedurii de infringement. Potrivit estimărilor Comisiei Europene, în fiecare an 400.000 de oameni mor mai devreme doar în UE din cauza poluării produse noxe şi particulele ultrafine.

„Termenele-limită au expirat demult”, le-a transmis Vella miniştrilor. „Am aşteptat deja prea mult. Nu mai puteam amâna”.

Ulterior, un oficial UE a precizat că miniştrii din ţările vizare nu au anunţat „măsur substanţiale, astfel că e imposibil să justificăm o nouă amânăre în a trimite cazul la Curte şi ne aşteptăm ca CE să facă acest lucru în următoarele zile”.
ne.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Ordin de evacuare pentru o tabără ilegală de români din Frankfurt: ”O să ajungem pe străzi”

Zeci de români locuiesc într-o tabără ilegală amenajată într-o zonă industrială din Frankfurt. Proprietarii terenului pe care s-au instalat românii au făcut plângeri penale și au depus documente pentru obținerea ordinului de evacuare.

Român suspectat de crimă în Italia. Iubita acestuia, găsită într-o baltă de sânge de apropiați

Un român în vârstă de 29 de ani a fost reținut în Italia și este suspectat de crimă, după ce iubita acestuia a fost găsită fără viață în locuință. Crima a fost descoperită marți, în orașul italian La Spezia. 

Incendiu la un mall din Moscova. O persoană a murit. VIDEO

Un incendiu a izbucnit, miercuri, în incinta unui centru comercial din Moscova. O persoană a murit, scrie The Moscow Times.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.