De ce ar trebui copiii să aibă carduri de la vârste fragede. Unele bănci au produse dedicate celor mici începând de la 6 ani

×
Publicitate

Odată cu începutul școlii, mulți elevi încep să primească și bani de buzunar. Unii cash, alții chiar pe carduri proprii, mai ales că băncile au început să emită astfel de carduri chiar și pentru copiii de clasă pregătitoare.

De ce sa aibă un copil card încă de la 6 ani? Pentru că este vârsta la care deja copiii pot primi și ei bani pentru diverse activități pe care le fac în casă, pentru a înțelege că e nevoie de muncă pentru a câștiga bani, spun specialiștii în economie. Ba chiar cei mici pot să înceapă să economisească și ei la rândul lor, să înțeleagă că e nevoie să pună bani deoparte ca să își cumpere diverse jucării pe care și le doresc. Și, mai important, să înțeleagă că banii sunt limitați și că trebuie să ia decizii bune atunci când îi cheltuie.

Apoi, de la vârste un pic mai mari este bine să aibă și ei un buget, să aibă propriile finanțe să învețe să le gestioneze, chiar dacă părinții le cumpără ce au nevoie și, dacă vorbim de școală, primesc de acasă pachet.

Așadar, dacă decid să le dea și ceva bani de cheltuială, părinții pot decide o anumită sumă pe care să i-o dea copilului zilnic, apoi de ce nu săptămânal, pentru a-și face singuri bugetul.

Pot să le dea cash sau chiar să le facă propriul card, pentru a-i ajuta să învețe să își gestioneze banii.

Așadar, unele bănci au produse dedicate copiilor începând de la 6 ani, altele pentru copii mai mari, de la 10 sau 14 ani. Sunt carduri făcut pe numele copiilor însă bineînțeles că sunt atașate contului părintelui. În general pentru acestea nu există comisioane sau sunt reduse. Copiii pot să pună acolo economiile pe care le au, bani de la rude, de la părinți și chiar burse, dacă primesc de la școală. Și sunt unele bănci care oferă dobânzi pentru sumele acumulate, un mic câștig pentru a-i încuraja să economisească.

Fiecare decide cum e mai bine să facă, dacă e în regula ca cel mic să meargă cu cardul la școală sau în excursii, ori poate să îl țină acasă și să îl folosească împreună la cumpărături. Oricum, părinții pot controla în mare măsura ceea ce fac copiii cu cardurilor lor. În primul rând că pot controla contul din aplicația băncii, pot să alimenteze cardul și primesc notificări atunci când copilul își cumpără ceva. Evident că pot vedea și la ce magazin a fost folosit. Apoi, pot stabili o limită, o sumă pentru a fi folosită pe zi și dacă este rătăcit de copil, cardul poate fi blocat în orice moment din aplicație. Un alt avantaj față de banii cash este că părinții pot alimenta în orice moment cardul, de exemplu dacă copilul este plecat într-o excursie sau are nevoie de bani pentru ceva anume.

Specialiștii recomandă însă ca acest lucru să se întâmple doar în cazuri speciale, nu să primească în mod frevcent bani în plus dacă îi cheltuie pe cei pe care îi primesc inițial, pentru că este un antrenament pentru viața de adult și trebuie să înțeleagă dacă nu fac alegeri bune, rămân fără bani. De asemenea, acest exercițiu, al banilor de buzunar îi ajută să facă diferența între nevoie și dorință și să își facă propriile planuri pentru diverse lucruri pe care și le doresc.

Ba chiar dacă vorbim despre copii mai mari, despre liceeni, pot chiar să înceapă să facă mici investiții.

Educația financiară este extrem de importantă în familie, așadar, dar să nu uităm că noul an școlar vine cu vești bune și această materie este introdusă și în școli.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Ce reduceri ar putea urma la benzinării. Expert: Ca să se simtă la pompă, Guvernul va trebui să reducă TVA

Pentru a avea un impact real la pompă, va fi nevoie ca Guvernul “să se uite din ce în ce mai mult la reducerea TVA la combustibili”, a declarat, la emisiunea iBani, expertul în energie Mihnea Cătuți, de la Energy Policy Group.

Declarația unică 2026 este precompletată pentru venituri extrasalariale. Cine trebuie să o depună

De anul acesta, declararea veniturilor este mai simplă. Pentru cei care obțin bani din chirii, drepturi de autor, profit din investiții sau alte surse în afară de salariu, ANAF a precompletat deja declarația unică.

(P) Băncile încep să includă în contul bancar tot mai multe beneficii, inclusiv asigurări de sănătate sau de călătorie

De la un cont strict pentru încasarea salariului, băncile trec la un pachet mai larg de beneficii, pentru clienți. Contul curent poate aduce acum curs valutar preferențial, dobânzi mai mari pentru economii și chiar asigurări de sănătate sau de călătorie.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.