INS: Afacerile din comerţ au crescut cu 5,5% în primele 11 luni din 2019

INS: Afacerile din comerţ au crescut cu 5,5% în primele 11 luni din 2019

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut în primele 11 luni din 2019, în termeni nominali, faţă de perioada similară a anului trecut, cu 5,5% ca serie brută.

Conform INS, rezultatul s-a datorat creşterii cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+11,4%), comerţul cu ridicata nespecializat (+10,6%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+9,8%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+9,6%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+5,9%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+3,2%) şi comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+0,5%). Cifra de afaceri la activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata a scăzut cu 12,4%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1 ianuarie 2019 - 30 noiembrie 2019, comparativ cu perioada similară din 2018, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu, cu 6,2%.

Conform INS, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna noiembrie 2019, comparativ cu luna precedentă, în termeni nominali, a scăzut pe ansamblu cu 9% ca urmare a declinului cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (-28,6%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (-12,3%), comerţul cu ridicata nespecializat (-7,6%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (-6,7%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (-5,9%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (-3,6%) şi activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (-1,7%).

Comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii a crescut cu 2,8%.

Citește și
prețuri
Au crescut prețurile la aproape toate alimentele. Cartofii și tigările, în topul scumpirilor

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna noiembrie 2019, comparativ cu luna precedentă, în termeni nominali, a scăzut, pe ansamblu, cu 0,6%.

De asemenea, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna noiembrie 2019, comparativ cu luna noiembrie 2018, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 5,1% datorită creşterii din comerţul cu ridicata nespecializat (+13,1%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+10,2%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+8,9%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+6,4%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+5,1%), comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+3,5%) şi comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+0,7%).

Cifra de afaceri din activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata a scăzut cu 21,5%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna noiembrie 2019, comparativ cu luna noiembrie 2018, în termeni nominali, a crescut, pe ansamblu, cu 5,6%.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Gigi Becali și-a etalat noul Rolls-Royce de 500.000 de € la Palat
GALERIE FOTO Gigi Becali și-a etalat noul Rolls-Royce de 500.000 de € la Palat
Citește și...
2019, anul cu cele mai puține nașteri în România. Urmările ar putea fi dramatice
2019, anul cu cele mai puține nașteri în România. Urmările ar putea fi dramatice

2019 a fost anul cu cel mai mic număr de nașteri de la decretul anti-avort al lui Ceaușescu din 1966.

Au crescut prețurile la aproape toate alimentele. Cartofii și tigările, în topul scumpirilor
Au crescut prețurile la aproape toate alimentele. Cartofii și tigările, în topul scumpirilor

Cartofii şi ţigările s-au scumpit cel mai mult în decembrie comparativ cu aceeaşi lună a anului anterior, preţurile crescând cu 23,61%, respectiv cu 8,27%, iar serviciile de apă, canal şi salubritate cu 6,51%.

INS: Rata şomajului a stagnat la 3,8% în trimestrul trei
INS: Rata şomajului a stagnat la 3,8% în trimestrul trei

Rata şomajului în trimestrul trei din 2019 a fost de 3,8%, valoare egală cu cea înregistrată în trimestrul anterior, cel mai ridicat nivel fiind consemnat însă în rândul tinerilor, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, publicate vineri.

Recomandări
Papa Francisc a murit în a doua zi de Paște, la vârsta de 88 de ani. Înmormântarea va avea loc peste nouă zile
Papa Francisc a murit în a doua zi de Paște, la vârsta de 88 de ani. Înmormântarea va avea loc peste nouă zile

Papa Francisc a murit luni dimineață, în a doua zi de Paște, a anunțat Vaticanul. Primul lider latino-american al Bisericii Catolice, avea 88 de ani şi supravieţuise recent unei duble pneumonii.

Istoric: Statul român e deja în bună măsură pe model rusesc. Asistăm la o dezoccidentalizare
Istoric: Statul român e deja în bună măsură pe model rusesc. Asistăm la o dezoccidentalizare

Partidele şi politicienii români fac de multă vreme un joc duplicitar, clamându-şi pro-occidentalismul în timp ce recurg la măsuri populiste şi creează largi reţele de corupţie şi incompetenţă, spune istoricul Dorin Dobrincu.

Vizita Papei Francisc în România. Suveranul Pontif a călătorit la Blaj, Șumuleu Ciuc și Iași. GALERIE FOTO & VIDEO
Vizita Papei Francisc în România. Suveranul Pontif a călătorit la Blaj, Șumuleu Ciuc și Iași. GALERIE FOTO & VIDEO

Papa Francisc a fost în România în urmă cu șase ani, într-o călătorie istorică de 3 zile. Suveranul Pontif a vizitat România între 31 mai și 2 iunie 2019, într-un pelerinaj desfășurat sub motto-ul „Să mergem împreună”.