Veste rea pentru locuitorii marilor orașe. Impozitele și taxele din România vor fi mai mari în 2024

×
Codul embed a fost copiat

Locuitorii marilor orașe trebuie să știe că de la anul impozitele și taxele locale vor fi mai mari. Creșterea este de 13,8%, cât a fost rata inflației anul trecut. Comparativ cu alte țări europene, impozitele pe proprietăți sunt încă mici la noi.

Însă povara financiară a populației este mare dacă luăm în calcul și celelalte cheltuieli, dar și salariile, astfel că orice majorare afectează serios bugetul unei familii.

La Brașov, impozitul pentru o casă din cărămidă, de 120 de metri pătrați, situată în zona centrală, crește de la 340 la 387 de lei, anul viitor. Un apartament spațios, de 3 camere, va fi taxat cu 243 de lei. Iar cei care își lasă neîngrijite proprietățile vor plăti impozite mult mai mari.

Marian Voinescu, director Direcția Fiscală Brașov: „În funcție de gradul de degradare al clădirii se majorează acest impozit de la 50%, 100%, 200%, 300% până la 500%”.

Toate taxele locale vor crește. Administrația orașului este însă optimistă in privința colectării. Anul acesta, localnicii au plătit 95% din sumele datorate. Dar achitarea lor nu este tocmai ușor de făcut.

Citește și
Banca Națională a României
BNR avertizează. Inflația va crește la începutul anului 2024, din cauza noilor taxe și impozite

În Constanța, impozitul pentru un apartament cu două camere va crește la 220 de lei.

Bărbat: „Mie mi se pare mult și 5 la sută pentru că lumea nu are bani”.

Gabriela Ganea, director executiv adj. SPIT Constanța: „Vom continua să acordăm bonificații pentru cetățenii care plătesc integral până la 31 martie, respectiv pentru perosanele fizice 10 la sută, iar pentru persoanele juridice de 5 la sută”.

Primarul Timișoarei susține însă că majorarea de 13,8% a impozitelor locale e suportabilă.

Dominic Fritz, primarul Timișoarei: „Sunt cifre foarte mici, la mașini la fel, cred că o să crească la o mașină mică cu 6 lei pe an, la o mașină mai mare poate cu 40 sau 45 de lei pe an”.

În ciuda acestor majorări, impozitul pe proprietăți, de pildă, este mai mic la noi decât în alte state din Europa. Țara noastră este campioana Uniunii Europene în ceea ce privește ponderea proprietarilor de locuințe.

Aproape 95% dintre români trăiesc într-o casă pe care o dețin și doar 5% stau cu chirie. Spre deosebire de noi, mai puțin de jumătate dintre nemți sunt proprietari.

În ciuda scumpirilor și a condițiilor de creditare dificile, construcția de case și apartamente a tot crescut. În 3 ani, în țară au fost finalizate peste 200.000 de locuințe.

Reporteri: Emanuela Băluș, Teodora Puzdrea, Cătălin Covrig

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Lovitură DNA la o Direcţie de Taxe şi Impozite din București. Un șef al departamentului a fost prins în timp ce primea mită
Lovitură DNA la o Direcţie de Taxe şi Impozite din București. Un șef al departamentului a fost prins în timp ce primea mită

George Marius Adam, şef Serviciu managementul documentelor şi comunicare instituţională în cadrul Direcţiei Generale de Impozite şi Taxe Locale (DGITL) Sector 6, a fost reţinut de DNA.

BNR avertizează. Inflația va crește la începutul anului 2024, din cauza noilor taxe și impozite
BNR avertizează. Inflația va crește la începutul anului 2024, din cauza noilor taxe și impozite

Rata anuală a inflaţiei este aşteptată să crească în debutul anului viitor, sub impactul majorării şi introducerii unor taxe şi impozite, afirmă Banca Naţională a României, într-un comunicat.

Recomandări
Proiect de lege. Foști magistrați, militari și polițiști ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare
Proiect de lege. Foști magistrați, militari și polițiști ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare

Foști procurori, judecători, militari, polițiști și angajați din serviciile secrete, precum și urmașii lor, nu vor mai putea folosi locuințele de serviciu după ce sunt eliberați din funcție ori se pensionează.

Reacția lui Vladimir Putin după ce Uniunea Europeană a aprobat un împrumut de 90 miliarde de euro pentru Ucraina
Reacția lui Vladimir Putin după ce Uniunea Europeană a aprobat un împrumut de 90 miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la o înțelegere pentru ca Ucraina să primească un împrumut de 90 de miliarde de euro, garantat din bugetul UE. Asta după ce nu s-au putut pune de acord asupra folosirii activelor rusești înghețate.

Joburile de șofer și contabil au fost printre cele mai căutate de români în 2025
Joburile de șofer și contabil au fost printre cele mai căutate de români în 2025

Șofer, contabil și angajat în call center au fost printre cele mai utilizate cuvinte-cheie pe două dintre cele mai mari platforme online de recrutare, în acest an.