Firmele de construcții se reorientează către contracte cu statul, din cauza pandemiei

×
Publicitate

Criza declanşată de pandemie are şi efecte benefice. După ce, ani la rând, firmele de construcţii nu s-au mai încurcat cu lucrări de la stat, acum se prezintă la licitaţiile organizate de primării şi consilii judeţene.

Proiecte care nu-şi găseau executant au început să prindă contur, fie că vorbim de modernizări de drumuri, reparaţii la şcoli sau alte lucrări edilitare. Constructorii se reorientează către stat, pentru că aici plăţile sunt mai sigure. În plus, unele dintre investiţiile private au stagnat.

Primăria din Braşov încearcă de mai multă vreme să transforme o clădire într-un centru pentru oamenii străzii.

Lucrarea, în valoare de 19 milioane de lei, a fost scoasă încă de anul trecut la licitaţie şi, deşi banii pe care i-ar fi putut încasa constructorul nu sunt puţini, nimeni nu s-a arătat interesat. Acum, lucrurile încep să se mişte.

Sorin Toarcea, purtător de cuvânt al Primăriei Brașov: „Am reluat licitaţia, sunt mai multe firme care şi-au depus ofertele”.

La fel se întâmplă peste tot în ţară.

Şapte firrme concurează pentru asfaltarea unui drum. Lucrările au fost scoase la licitaţie la sfârşitul lunii iulie, iar ofertele au început să curgă încă de atunci. Acum, Consiliul Judeţean urmează să le evalueze şi să aleagă câştigătorul.

Adrian gabor, vicepreședinte al CJ Brașov: „Pentru prima dată, avem la licitaţie de la 3 la 8 oferte pe o singură lucrare. Nemaiplecand muncitorii din România şi venind din Spania, Italia, Germania, firmele au muncitori. Nu se mai plâng din punctul ăsta de vedere”.

Constructorii spun că, în vremuri de criză, un contract cu statul e un venit sigur.

Asta în vreme ce investitorii privaţi stau mult pe gânduri înainte de a angaja o cheltuială.

Adriana Iftimie, director al Federației Patronatelor Societăților din Construcții: „Investitorii privaţi evident că au trebuit să fie mai prudenţi. S-au orientat mai degrabă către lucrările publice care ar trebui normal să dea mai multă siguranţă”.

În plus, ofertele puse la bătaie de instituţiile statului s-au mai adaptat noilor reglementări.

Sandor Gal, avocat specializat în achiziții publice: „Autorităţile locale şi-au elaborat oferte noi, în sensul în care la stabilirea preţului estimativ au luat în considerare măririle de salariu, reglementate de ordonanţă 114, şi atunci şi societăţile pot oferta la valoarea reală”.

În continuare, principalul criteriu în atribuirea lucrărilor rămâne preţul cel mai mic.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Bani europeni sub formă de ajutoare. Ce sume pot primi firmele mici, dar și asociațiile

De astăzi, fonduri europene de un miliard de euro sunt puse la bătaie pentru antreprenorii români. 

Pentru prima dată în ultimii ani, vânzările de muzică pe vinil au depășit CD-urile

Zilele când discurile de vinil erau considerate o relicvă nostalgică a trecutului au trecut de mult. Anul acesta, vânzările de vinil au depășit vânzările de CD-uri în Statele Unite pentru prima dată din anii 80 și până acum.

Prețurile apartamentelor cresc din nou. Ce a cumpărat un clujean cu 123.000 €

Dacă piaţa imobiliară a fost amorţită în primele luni de criză sanitară, în luna august a dat primele semne de revenire. Potrivit celor din domeniu, încep să crească din nou preţurile şi să se încheie tranzacţii.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.