Bloomberg: Economia europeana ar avea de castigat daca euro ar fi o moneda mai slaba

euro

Economia europeana, apasata de trei ani de criza datoriilor si cresterea somajului, s-ar descurca mai bine daca euro ar fi o moneda mai slaba, asemanatoare mai mult lirei italiene decat marcii germane, relateaza Bloomberg.

Euro s-a apreciat in ultimele trei luni mai mult decat oricare din alte noua monede importante incluse intr-un indice valutar al Bloomberg, chiar daca rata somajului din uniunea monetara este la un nivel record de 11,6%, scrie Mediafax.

In loc sa se comporte ca o marca, cea mai importanta moneda europeana inainte de 1999, cand a fost lansata oficial moneda unica, euro ar trebui sa urmeze modelul lirei italiene, pentru ca economiile si companiile sa devina mai competitive, spun analistii. Lira italiana s-a depreciat cu circa 30% in deceniul anterior introducerii euro.

"Euro nu este sustenabil la acest nivel, pe termen mediu si lung. Zona euro ar trebui sa aiba o moneda mai slaba, mai mult ca o lira italiana decat ca o marca. O moneda mai slaba ar ajuta la rezolvarea unor probleme", a declarat Ulrich Leuchtmann, director pentru strategie pe piata valutara la Commerzbank in Frankfurt.

La 11:09 ora Londrei, euro era in scadere cu 0,1%, la 1,2801 dolari pe unitate. La 1 ianuarie 1999, euro a inchis la 1,18 dolari pe unitate, in octombrie 2000 era la un minim de 82,30 centi americani pe unitate, iar in iulie 2008 a atins un maxim de 1,6038 dolari pe unitate.

Citește și
euro monede
Prima tara din afara Europei care vrea euro. Presedintele Panama: "Avem incredere in aceasta moneda"

Leuchtmann anticipeaza ca euro ar putea cobori la 1,23 dolari pe unitate pana la sfarsitul lui 2013. Analistii intervievati de Bloomberg se asteapta ca euro sa incheie acest an la 1,28 dolari pe unitate, iar pana in decembrie 2013 sa coboare la 1,25 dolari.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Mugur Isarescu:
Mugur Isarescu: "Adoptarea monedei euro in 2015 nu mai intra in discutie"

Romanii nu vor primi salariile in euro peste 3 ani, asa cum promiteau autoritatile. Vechea tinta de adoptare a monedei unice in 2015 nu mai intra acum in discutie, crede guvernatorul Bancii Nationale.

Prima tara din afara Europei care vrea euro. Presedintele Panama:
Prima tara din afara Europei care vrea euro. Presedintele Panama: "Avem incredere in aceasta moneda"

Panama vrea sa introduca in circulatie euro, in paralel cu dolarul, moneda folosita in prezent, a declarat presedintele tarii din America Centrala, Ricardo Martinelli, in timpul unei intalniri cu cancelarul Germaniei, Angela Merkel, potrivit CNBC.

Soros: Criza
Soros: Criza "de cosmar" a euro ar putea distruge Uniunea Europeana. Ce tara poate salva moneda

Uniunea Europeana (UE) ar putea fi distrusa de criza "de cosmar" a zonei euro, iar Germania trebuie sa-si asume responsabilitatea de a salva moneda comuna, a declarat miliadarul american George Soros, citat de CNBC.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.