Se ascute batalia pentru averea de milioane, lasata de Sabin Balasa

×
Codul embed a fost copiat

Ultima sotie a pictorului considera ca are, printre altele, si dreptul la o parte dintre tablouri. "Generosi", fiii artistului sustin ca cea care le-a fost mama vitrega ar trebui sa se multumesca si cu 50.000 de euro.


Sansele unei tranzactii parafate chiar in fata judecatorului sunt aproape nule. Si asta pentru ca nici fiii lui Sabin Balasa, nici ultima sotie a pictorului, Melania Iordachescu, nu sunt dispusi sa cedeze. 

Matei si Tudor Balasa sustin ca ultima sotie a tatalui lor nu poate pretinde nimic din ceea ce i-a apartinut lui Balasa, cu atat mai putin vreo panza din cele cateva zeci pictate in timpul acestui mariaj. 

Totusi, ca si artistul, urmasii acestuia au propus sa plateasca suma de 50.000 de euro, pentru a incheia partajul, insa, cea de care artistul a divortat cu putin inainte de a muri crede ca suma este mult prea mica.

Citește și
Plecati intr-o lume mai buna...

Daca, in fata instantei, Melania Iordachescu a sustinut ca pretinde la randul ei panze semnate de regretatul artist, in afara salii de judecata, ultima sotie a lui Sabin Balasa a refuzat sa spuna de ce crede ca i se cuvin o parte dintre lucrarile atat de valoroase.

Oricum, insistenta celei de care Sabin Balasa a divortat acum un an a facut ca magistratul care judeca partajul sa suspende dosarul pana cand Tribunalul Bucuresti va lua o decizie in privinta drepturilor de autor asupra intregii opere semnate de Balasa.

Asadar, atentia tuturor se indreapta spre acest nou proces deschis de curand de mezinul Matei Balasa si care, sustin cunoscatorii, ar fi doar o formalitate. Nimeni nu poate pune la indoiala ca panzele lui Sabin Balasa ar putea apartine altcuiva. Pe de alta parte, potrivit Codului familiei din Romania, creatiile artistice nu pot fi impartite de autori cu sotii sau sotiile lor.


Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Au intrat buldozerele în „Ștefan cel Mare”! Imaginile unei zile istorice pentru Dinamo
GALERIE FOTO Au intrat buldozerele în „Ștefan cel Mare”! Imaginile unei zile istorice pentru Dinamo
Citește și...
A inceput razboiul intre mostenitorii pictorului Sabin Balasa
A inceput razboiul intre mostenitorii pictorului Sabin Balasa

In plin proces de partaj, baietii artistului vor ca operele acestuia sa le revina exclusiv lor si sa nu ajunga si la ultima nevasta. Explicabil - miza financiara este uriasa.

Plecati intr-o lume mai buna...
Plecati intr-o lume mai buna...

Anul 2008 a fost unul trist. Artisti consacrati sau personalitati marcante din cultura romaneasca si nu numai au trecut in nefiinta, de cele mai multe ori, dupa o lunga si crunta suferinta. Singura noastra alinare este ca au plecat intr-o lume mai buna!

Recomandări
Ce s-a decis în prima ședință de Coaliție din 2026. Acord cu condiții pentru reforma administrației
Ce s-a decis în prima ședință de Coaliție din 2026. Acord cu condiții pentru reforma administrației

Liderii partidelor de la putere stau luni față-n față pentru prima dată în 2026. Iar tensiunile mocnesc.

De ce nu scăpăm de gerul năprasnic. România va rămâne prinsă într-un „clopot de gheață” cel puțin două săptămâni
De ce nu scăpăm de gerul năprasnic. România va rămâne prinsă într-un „clopot de gheață” cel puțin două săptămâni

Toată România este prinsă în aceste zile într-un ”clopot de gheață”. Un bărbat din Iași a murit după ce a fost găsit în hipotermie în casa neîncălzită de mai multe zile. Iar accidentele pe șoselele acoperite de polei au provocat numeroase victime.

Doi români au fost răniți în accidentul feroviar din Spania, confirmă MAE. Care e starea lor de sănătate
Doi români au fost răniți în accidentul feroviar din Spania, confirmă MAE. Care e starea lor de sănătate

Doi români au fost răniți ușor în accidentul feroviar petrecut în regiunea Cordoba, Regatul Spaniei, a precizat MAE. Cei doi sunt în afara oricărui pericol.