Franța-Belgia 1-0. ”Cocoșul galic” a jumulit ”diavolii roșii” și merge în sferturile EURO 2024

×
Codul embed a fost copiat

Franța a învins Belgia cu 1-0 la Dusseldorf, în optimile de finală de la EURO 2024. Meciul a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO. Francezii merg în sferturi, iar Belgia a înscris la acest EURO doar împotriva României.

Franța s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2024 după ce a învins greu Belgia, printr-un autogol în minutul 85 al meciului.

”Cocoșul galic” a fost mai bun decât ”diavolii roșii”, dar meciul a fost unul punctat cu ocazii de ambele părți. Belgia rămâne cu doar 2 goluri marcate în cele 4 meciuri jucate la acest EURO 2024, ambele înscrise în partida cu România.

Franța va întâlni în sferturile de finală de la EURO 2024 pe câștigătoarea optimilor dintre Portugalia și Slovenia.

Franta - Belgia

Min. 90+3: Este final de meci, iar Franța se califică în sferturile EURO 2024 după ce a învins cu noroc, dar meritat, Belgia.

Min. 90: Sunt 3 minute de prelungiri.

Min. 85: GOOOOOOLLL!!! Kolo Muani înscrie cu noroc și Franța are 1-0, cu doar câteva minute înainte de final.

UPDATE: Reușita Franței este trecută drept autogolul lui Vertonghen!

Min. 83: De Bruyne ratează o ocazie extrem de mare de gol!

Min. 74: Saliba are o ocazie foarte mare de gol, dar Belgia scapă și de această dată!

Min. 71: Cea mai mare ocazie a Belgiei vine de la Lukaku!

Min. 69: Tchouameni rămâne cel mai periculos om al Franței și ratează încă o ocazie de gol.

Min. 61: Ocazie uriașă pentru Belgia, după ce șutul lui Carrasco este scos în corner, în ultima clipă. Totul de la o pasă excelentă a lui De Bruyne.

Min. 56: Încă o ocazie de gol pentru Mbappe, iar Franța pare din ce în ce mai aproape de gol.

Min. 54: Șut peste poartă al lui Mbappe.

Min. 49: Ocazie mare pentru Franța, după un șut deviat al lui Tchouameni.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Este pauză!

Min. 45: Tchouameni ratează încă o ocazie pentru Franța, cu un șut peste poartă.

Min. 41: Franța presează și ratează încă o ocazie, jucată în careul belgienilor, după o pasă a lui Kounde.

Min. 40: Execuție frumoasă a lui Tchouameni, dar șutul său trece pe lângă poarta Belgiei.

Min. 34: Franța are o ocazie mare de gol prin Thuram.

Min. 27: Ocazie foarte mare pentru Belgia, prin Carrasco.

Min. 24: De Bryune are cea mai mare ocazie de gol de până acum, după un șut-centrare efectuat în urma unei lovituri libere din preajma careului.

Min. 15: După primul sfert de oră, Franța are o posesie de 57% și a avut un șut pe poarta Belgiei.

Min. 1: A început meciul!

UPDATE: Avem echipele!

Franţa: 16. Mike Maignan - 5. Jules Kounde, 4. Dayot Upamecano, 17. William Saliba, 22. Theo Hernandez - 13. Ngolo Kante, 8. Aurelien Tchouameni, 14. Adrien Rabiot - 7. Antoine Griezmann - 15. Marcus Thuram, 10. Kylian Mbappe (căpitan). Selecţioner: Didier Deschamps.
Rezerve: 1. Brice Samba, 23. Alphonse Areola - 2. Benjamin Pavard, 3. Ferland Mendy, 21. Jonathan Clauss, 24. Ibrahima Konate, 6. Eduardo Camavinga, 18. Warren Zaire-Emery, 19. Youssouf Fofana, 25. Bradley Barcola, 11. Ousmane Dembele, 9. Olivier Giroud, 12. Randal Kolo Muani, 20. Kingsley Coman.

Belgia: 1. Koen Casteels - 21. Timothy Castagne, 4. Wout Faes, 5. Jan Vertonghen, 3. Arthur Theate - 7. Kevin De Bruyne (căpitan), 24. Amadou Onana, 11. Yannick Carrasco - 20. Lois Openda, 10. Romelu Lukaku, 22. Jeremy Doku. Selecţioner: Domenico Tedesco.
Rezerve: 12. Thomas Kaminski, 13. Matz Sels - 2. Zeno Debast, 6. Axel Witsel, 8. Youri Tielemans, 16. Aster Vranckx, 18. Orel Mangala, 23. Arthur Vermeeren, 25. Maxime De Cuyper, 17. Charles De Ketelaere, 9. Leandro Trossard, 14. Dodi Lukebakio, 19. Johan Bakayoko.

În faza grupelor, francezii au obținut o victorie, cu Austria, scor 1-0, și două egaluri, cu Olanda, scor 0-0, și cu Polonia, scor 1-1.

La rândul lor, belgienii au pierdut meciul cu Slovacia, scor 0-1, au trecut de România, scor 2-0, și au remizat cu Ucraina, scor 0-0.

Ultima întâlnire dintre Franța și Belgia a avut loc în 2021, în Liga Națiunilor, când ”cocoșii” s-au impus cu 3-2.

Echipele probabile:

Franța: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez - Rabiot, Kante - Dembele, Griezmann, Barcola - Mbappe.

Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - Tielemans, Onana - Lukebakio, De Bruyne, Doku - Lukaku.

Cine va arbitra meciul Franța - Belgia

Pentru meciul Franța - Belgia, UEFA a delegat o brigadă de arbitri din Suedia. La centru se va afla Glenn Nyberg, iar la cele două linii vor fi asistenții Mahbod Beigi și Andreas Söderkvist.

Arbitru VAR a fost desemnat olandezul Pol van Boekel.

Olandezii, fără ocolișuri. Cum au numit naționala României după 0-3 în optimile EURO 2024

România și Olanda se vor întâlni, marți, de la ora 19:00, la Munchen, în optimile de finală ale EURO 2024. Meciul va fi transmis în direct de PRO TV și VOYO.

Mai sunt două zile până la meciul României cu Olanda, iar echipa națională se pregătește fizic și psihic pentru confruntarea de marți seară. Ziua a început cu slujba de la biserică pentru antrenorul Edi Iordănescu și staff-ul echipei.

Emoții și pregătiri pentru marele meci al României cu Olanda, de la EURO 2024. Fanii români, marș special în Munchen

Naționala pregătește meciul de marți cu Olanda din optimile EURO 2024. În timp ce jucătorii se antrenează, suporterii își fac și ei încălzirea.

"Dragonul" e gata de luptă. Radu Drăgușin, mesaj categoric înaintea meciului cu Olanda: "O să dăm totul pe teren"

Radu Drăgușin, 22 de ani, cel mai bine cotat fotbalist român al momentului, e pregătit pentru următorul meci de la EURO 2024, cel cu Olanda, din optimile de finală ale competiției.

Anunțul făcut de FRF cu câteva zile înainte de România - Olanda, din optimile EURO 2024

FRF a anunțat că a solicitat suplimentarea numărului de bilete pentru fanii români la meciul din optimile de finală ale Campionatului European, cu Olanda, însă UEFA a informat forul de la Bucureşti că nu mai există tichete suplimentare disponibile.

„Generația de suflet” ne-a făcut mândri la EURO 2024. Imagini memorabile care vor rămâne în istorie. GALERIE FOTO

O țară întreagă a fost alături de „Generația de suflet”, care ne-a făcut mândri la EURO 2024.

Rezultatele la Evaluare Națională 2024 au fost afișate. 74,4% medii peste 5. Vezi ce note s-au luat pe județe

Astăzi, 3 iulie 2024, este ziua mult așteptată de peste 160.000 de elevi și părinții lor, când se afișează rezultatele Evaluării Naționale 2024.

România, în vizorul Moscovei. Rușii și aliații lor de la Chișinău, discuții despre
România, în vizorul Moscovei. Rușii și aliații lor de la Chișinău, discuții despre "anexarea" Moldovei de către țara noastră

Oficialii ruși și oamenii lor de încredere din Republica Moldova și-au dat întâlnire la Moscova, la o conferință organizată de un institut care este bănuit de legături cu FSB.