Spania e prima finalistă de la EURO 2024, după o victorie de senzație cu Franța. Yamal a intrat în istorie la 16 ani. VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

Spania s-a calificat, marți, în finala EURO 2024, după ce a trecut în semifinale, la Munchen, de Franța, scor 2-1.

"Cocoșii" au deschis scorul în minutul 9, la prima ocazie de gol, prin Kolo Muani.

Ibericii au întors rezultatul în doar câteva minute. Yamal a punctat în minutul 21 și a devenit astfel cel mai tânăr marcator din istorie la un Campionat European.

Patru minute mai târziu, Dani Olmo și-a adus echipa în avantaj.

În ultimul act al competiției, Spania va întâlni învingătoarea din partida Olanda - Anglia.

Marea finală de la EURO 2024 va avea loc, duminică, 14 iulie, la Berlin. Meciul va fi transmis în direct de PRO TV și VOYO

EURO 2024, SEMIFINALE: Spania - Franța  2-1 (Yamal '21, Olmo '25 / Kolo Muani '9)

Mesajul emoționant transmis de tricolori pentru suporteri: „Nu a fost să fie. Ne e dor de voi”
Detalii terifiante. Soția unui preot din Vaslui a făcut autostopul, iar a doua zi Maricela a fost găsită moartă
Min. 90+5 - Meciul se încheie. Spania este prima finalistă de la EURO 2024.

Min. 90+3 - Schimbări la spanioli. Ies Yamal și Williams, intră Torres și Zubimendi.

Min. 90+1 - Yamal comite un fault și vede cartonaș galben.

Min. 90 - Meciul este prelungit cu 5 minute.

Min. 89 -  Camavinga intră periculos la un adversar și vede cartonașul galben.

Min. 83 - Aymeric Laporte este accidentat. Spaniolul primeşte îngrijiri medicale pe gazon.

Min. 81 - Yamal trage puternic de la marginea careului mare, dar mingea trece puțin peste poartă.

Min. 79 - Schimbare la francezi. Iese Dembele, intră Giroud.

Min. 76 - Două schimbără în echipa Spaniei. Ies Olmo și Morata, intră Mikel Merino și Mikel Oiarzabal.

Min. 76 - Hernandez trage din interiorul careului mare direct în peluză.

Min. 73 - Mbappe încearcă să treacă printre patru adversari, dar este blocat.

Min. 70 - În acest moment, posesia arată astfel: Spania 55%, Franţa 45%.

Min. 62 - Trei schimbări în echipa Franței. Ies Rabiot, Kante și Muani, intră Camavinga, Griezmann și Barcola.

Min. 60 - Galben pentru Tchouameni.

Min. 60 - Ocazie pentru francezi. Dembele trimite o pasă în careu, dar Unai Simon e atent și rezolvă la limită situația.

Min. 57 - Schimbare în echipa Spaniei. Iese Jesus Navas, intră Vivian.

Min. 53 - Tchouameni trimite cu capul spre poartă, dar Unai Simon intervine.

Min. 52 - Dembele centrează de pe partea dreaptă, dar portarul spaniol prinde mingea.

Min. 50 - Spania domină acest start de repriză secundă.

Min. 45 - Ibericii pleacă pe contraatac, dar Williams este blocat de portarul Franței.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Prima repriză se încheie. Spania intră în avantaj la cabine.

Min. 45 - Repriza este prelungită cu 2 minute.

Min. 41 - Contraatac rapid al Spaniei, dar șutul lui Yamal este blocat.

Min. 38 - Franezii atacă, dar defensiva iberică se descurcă fără probleme.

Min. 30 - În acest moment, posesia arată astfel: Spania 58%, Franţa 42%.

Min. 25 - Goool Spania! Dani Olmo intră în careu, șutează, mingea este deviată de Kounde și apoi intră în poartă.

Min. 21 - Goool Spania! Yamal înscrie cu un șut senzațional. Spaniolul este cel mai tânăr marcator din istorie la un Campionat European.

Min. 14 - Jesus Navas primește un cartonaș galben după un atac periculos asupra unui adversar.

Min. 9 - Goool Franța! Mbappe centrează perfect, iar Kolo Muani îl învinge cu o lovitură de cap pe Unai Simon.

Min. 7 - Franța încearcă să dea o replică rapidă, însă Mbappe este blocat la timp de Jesus Navas.

Min. 5 - Ocazie mare de gol pentru Spania. Fabian Ruiz lovește mingea cu capul, dar aceasta se duce pe lângă poartă.

Min. 3 - Prima fază periculoasă aparține ibericilor.

Min. 1 - A început prima semifinală de la EURO 2024!

UPDATE 21:30 - Avem echipele de start!

Spania:

Franța:

UPDATE 20:50 - Atmosfera din Marienplatz e departe de cea creată de fanii români.

Ultima dată când i-a întâlnit pe francezi la EURO, în 2012, Spania a câștigat trofeul.

Stadionul pe care România a trăit cea mai frumoasă poveste la acest Campionat European, victoria cu 3-0 în fața Ucrainei, dar și înfrângerea cu Olanda, era atunci galben 100%, pentru că zeci de mii de români au luat cu asalt capitala Bavariei.

Nu se întâmplă la fel și de această dată. Sunt foarte mulți spanioli, foarte mulți francezi, dar foarte liniști, liniștiți. Marienplatz, cea mai mare piață din Muchen, a fost mai degrabă liniștită înaintea acestei partide.

Se așteaptă însă peste 60.000 de spectatori pe stadionul din Munchen și un spectacol deosebit. Mbappe contra Yamal e un duel care e așteptat cu foarte mare interes.

Franța e o echipă care, deși are foarte multe vedete, nu a marcat din acțiune, deocamdată, la acest turneu final.

Spania răspunde cu o echipă spectaculoasă, care a marcat mai mult și care promite spectacol și această semifinală.

Prima semifinală de la EURO 2024, dintre Spania și Franța, se joacă la Munchen, de la ora 22:00, în direct la PRO TV și VOYO.

Câștigătoarea va juca marea finală cu învingătoarea din cea de-a doua semifinală, Olanda-Anglia, care va avea loc miercuri.

Spania este, prin prisma parcursului ireproșabil de până acum, principala favorită a semifinalei cu Franța, dar și pentru câștigarea titlului de la EURO 2024.

Ibericii au câștigat toate cele cinci meciuri de până acum, doar ultimul, din sferturile de finală contra Germaniei, fiind decis în prelungiri, după ce la sfârșitul celor 90 de minute scorul a fost egal, de 1-1.

Spania a marcat de 11 ori și a primit doar 2 goluri, după un parcurs fără cusur, în care a etalat cel mai bun fotbal de la acest turneu final: 3-0 cu Croația, 1-0 cu Italia și 1-0 cu Albania în grupe; 4-1 contra Georgiei în optimi; 2-1 cu Germania în sferturi (1-1 în timpul regulamentar).

Franța a ajuns în semifinale cu doar 3 goluri în timpul regulamentar de joc

Naționala lui Luis de la Fuente are toate motivele de a fi optimistă în fața unui ”cocoș galic” care s-a chinuit să ajungă până în această fază a semifinalelor.

Franța condusă de Didier Deschamps a marcat de doar 3 ori la acest EURO 2024 în timpul regulamentar de joc, iar în sferturile de finală contra Portugaliei s-a impus doar după loteria loviturile de departajare: 1-0 cu Austria, 0-0 cu Olanda și 1-1 cu Polonia în grupe; 1-0 contra Belgiei în optimi; 0-0 în sferturi cu Portugalia (5-3 după penalty-uri).

Echipe probabile:

Spania: Unai Simón: Navas, Nacho, Laporte, Cucurella; Olmo, Rodri, Fabián Ruiz; Lamine Yamal, Morata, Williams. Selecţioner: Luis de la Fuente

Franţa: Maignan; Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández; Kanté, Tchouaméni, Camavinga, Griezmann; Kolo Muani, Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Meciul va fi arbitrat de slovenul Slavko Vincic, ajutat de Tomaž Klančnik şi Andraž Kovačič, în timp ce rezervă va fi Nejc Kajtazovic.

Presa din Kosovo l-a descris în două cuvinte pe Mircea Lucescu, după meciul de la Priștina

Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare și se califică în semifinalele Euro 2024, după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80.

Echipa naţională a postat, pe pagina oficială de Facebook, un mesaj de mulţumire către suporteri, sâmbătă, în ziua în care tricolorii ar fi jucat în sferturile Euro 2024 dacă s-ar fi calificat.

EURO 2024. Franţa s-a calificat în semifinale, după o victorie la penalty-uri cu Portugalia (5-3)

Franța elimină Portugalia și se califică în semifinale, unde va da peste Spania. Meciul din sferturile de finală ale EURO 2024 a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO

Răzvan Marin și Radu Drăgușin au mărturisit la Știrile PROTV care e cea mai frumoasă amintire de la EURO 2024

Doi dintre eroii Generației de suflet au fost prezenți în studioul Știrilor PRO TV. Radu Drăgușin și Răzvan Marin au povestit cum s-au simțit la meciurile României de la EURO 2024, dar și despre planurile lor de viitor.

Tun financiar la Casa Fotbalului. Suma uriașă de bani pe care FRF o va încasa după participarea naționalei la EURO 2024

Federația Română de Fotbal va încasa 12.250.000 de euro în urma participării echipei naționale la EURO 2024, conform cifrelor publicate de cotidianul spaniol AS.

Incendiile de vegetație provoacă dezastru în întreaga țară. Salvatorii au ajuns să lupte și cu inconștiența oamenilor

Este în continuare prăpăd în multe județe din țară din cauza incendiilor de vegetație.

Filmul românesc „Anul Nou care n-a fost” a câștigat Premiul FIPRESCI la Festivalul Internațional de la Veneția

Vin vești minunate de la Festivalul de Film de la Veneția! „Anul Nou care n-a fost”, regizat și scris de Bogdan Mureșanu, a câștigat Premiul FIPRESCI, oferit de juriul Federației Internaționale a Criticilor de Film.

Proteste uriașe în Franța faţă de numirea lui Michel Barnier în funcţia de premier. Macron, acuzat că „a furat” alegerile

Zeci de mii de persoane au ieşit sâmbătă în stradă în Franţa pentru a protesta faţă de numirea lui Michel Barnier în funcţia de premier, stânga acuzându-l pe Emmanuel Macron că „a furat alegerile” prin numirea unui politician de centru-dreapta.