Decizia Italiei în privința selecționerului Luciano Spalletti, după eliminarea de la EURO 2024: „Nu avem nimic de ascuns”

luciano spalletti
AFP

Luciano Spalletti rămâne selecţionerul Squadrei Azzurra, a anunţat duminică preşedintele Federaţiei italiene de fotbal (FIGC), Gabriele Gravina, a doua zi după înfrângerea suferită în faţa Elveţiei (0-2) în optimile de finală ale EURO 2024.

"Nu avem nimic de ascuns, dar trebuie să avem în continuare responsabilitate. Avem nevoie de simţul responsabilităţii: ieri a fost o discuţie lungă cu selecţionerul şi cred că este de neconceput să rezolvi problemele abandonând un proiect care este pe mai mulţi ani, nu poţi abandona proiectul după opt-nouă luni. În centrul proiectului este un selecţioner venit de nouă sau zece meciuri, care nu poate avea întotdeauna la dispoziţie toţi jucătorii. Trebuie să existe o reflecţie politică în interiorul federaţiei. Spalletti trebuie să aibă încrederea noastră şi o are, trebuie să lucreze pentru că peste 60 de zile este deja un nou meci", a afirmat Gravina.

Spalletti a fost numit în urmă cu mai puţin de un an, după plecarea lui Roberto Mancini.

Elveţia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0, sâmbătă, pe Olympiastadion din Berlin.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa deţinătoarei trofeului, notează Agerpres.

Prima surpriză din „optimile” EURO 2024: Elveția a eliminat Italia, campioana Europei. Viitoarea adversară din „sferturi”
EXCLUSIV: Tânărul care a fugit din Ucraina şi a traversat Nistrul noaptea cu barca pneumatică. „Nu e important ce spun autorităţile despre mine, ci ce spun apropiaţii mei”
Aroganță? Olandezii au uitat cum îl cheamă pe Ianis Hagi

Germania s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale EURO 2024, după un meci uluitor cu Danemarca.

Italia, campioana europeană en-titre, a fost eliminată, sâmbătă (29 iunie), de Elveția, în optimile de finală ale EURO 2024, la Berlin.

"Dragonul" e gata de luptă. Radu Drăgușin, mesaj categoric înaintea meciului cu Olanda: "O să dăm totul pe teren"

Radu Drăgușin, 22 de ani, cel mai bine cotat fotbalist român al momentului, e pregătit pentru următorul meci de la EURO 2024, cel cu Olanda, din optimile de finală ale competiției.

Cod portocaliu de ploi torenţiale şi vijelii în mai mult de jumătate de ţară. Zonele în care vor fi furtuni puternice. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare Cod portocaliu de instabilitate atmosferică, valabilă în mai mult de jumătate de ţară în următoarele 24 de ore.

BAC 2024 la Matematică. Vezi subiectele la Mate Științele naturii și Tehnologic de la Bacalaureat

Absolvenții de liceu susțin, astăzi, a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat 2024. Elevii care au terminat un liceu cu profil real sau tehnologic vor da examn la Matematică.

Cum ar arăta Parlamentul dacă alegerile ar avea loc astăzi. Partidul care se apropie de 30% - Sondaj INSCOP

Aproape 30% dintre cei chestionaţi în cadrul unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro au declarat că ar vota cu PSD la alegerile parlamentare, 18,9% exprimându-se în favoarea PNL, iar 14,7% pentru AUR.