Ce avantaj are naționala României în fața Olandei, înaintea confruntării de la EURO 2024. Pe ce sunt invidioși fanii batavi

×
Codul embed a fost copiat

Mai sunt două zile până la meciul României cu Olanda, iar echipa națională se pregătește fizic și psihic pentru confruntarea de marți seară. Ziua a început cu slujba de la biserică pentru antrenorul Edi Iordănescu și staff-ul echipei.

Între timp, mulți suporteri își caută, bilete. Cu avantajul că este unită naționala României are mari șanse să câștige în fața Olandei, spun unii fani olandezi.

Edi Iordănescu a mers cu staff-ul său la biserica din Wurzburg. Slujba a fost ținută de părintele Ghelasie Păcurar, cel care a fost înaintea meciului cu Slovacia în cantonamentul echipei naţionale. La final selecționerul Edi Iordănescu s-a fotografiat cu mai mulţi oameni prezenţi la biserică, după care s-a întors în cantonamentul naţionalei.

România - Olanda, din sferturile EURO 2024, se joacă marți (2 iulie), la Munchen, în direct la PRO TV și VOYO.

„România este o echipă bună”

Radu Drăgușin are speranțe mari pentru meciul cu Olanda. Își dorește pe lângă victorie, ca țara noastră să fie mai respectată de europeni.

EXCLUSIV: Tânărul care a fugit din Ucraina şi a traversat Nistrul noaptea cu barca pneumatică. „Nu e important ce spun autorităţile despre mine, ci ce spun apropiaţii mei”

Radu Drăgușin, naționala României / Tottenham: „Am plecat de la 16 ani de acăsă, iar imaginea românilor nu era cea mai bună în străinătate. Și sper ca prin acest campionat european pe viitor oamenii să aibă mai multă înțelegere și să recunoască mai mult talentul și munca românilor și să înțeleagă că ne putem bate cu oricine de la egal la egal”.

Emoții au și olandezii. Unii suporteri spun că naționala lor nu are spiritul de echipă pe care l-au văzut la jucătorii români.

Fan olandez: „Nu știm cum o să fie. După meciul cu Austria nu putem spune. România este o echipă bună. Sunt o echipă și poate că olandezii sunt buni individual, dar deocamdată nu sunt o echipă”.

Unii români care nu au bilete pentru meciul de marți s-au resemnat, alții încă mai speră ca vor putea urmări meciul de pe stadion.

Fan român: „A fost prea aglomerat și nu am mai găsit bilete. Sunt foarte scumpe. Stăm și ne uităm de acasă...”

Potrivit ultimelor informații, sunt cel puțin 10.000 de români care s-au înregistrat până acum pe platforma UEFA cu documente de identitate românești. Altfel, însă s-ar părea că marți pe stadion cei mai mulți vor fi nemții, peste 22.000 de persoane cu documente germane sunt înregistrate până acum pe platforma UEFA. Sunt și peste 7.000 de olandezi, aproape 6.500 de austrieci și puțin peste 2.500 de elvețieni, dar este de așteptat ca mulți dintre acești străini să fie de fapt tot români care s-au înregistrat cu actualele lor documnte de identitate din țările în care locuiesc.

Aroganță? Olandezii au uitat cum îl cheamă pe Ianis Hagi

Spania, una dintre marile favorite ale turneului final, a câștigat jocul din „optimi”, cu Georgia (scor 4-1), după un început suprinzător al gruzinilor.

Anglia s-a calificat cu emoţii în sferturile EURO 2024, găzduit de Germania, printr-o victorie cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, cu Slovacia, duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

Un star al Olandei a rămas
Un star al Olandei a rămas "șomer" cu două zile înaintea meciului cu România din "optimile" EURO 2024

Olandezul Memphis Depay a rămas liber de contract şi pleacă de la Atletico Madrid, după un sezon şi jumătate la ecjipa spaniolă. Alţi doi jucători din lotul lui Diego Simeone pleacă şi ei: Mario Hermoso şi Gabriel Paulista, relatează RMC Sport.

România - Olanda, LIVE TEXT. Meciul este în direct la PRO TV și pe VOYO, de la ora 19:00. Echipa de start a ”tricolorilor”

România va juca marți împotriva Olandei, în optimile de finală de la EURO 2024. Meciul de pe Allianz Arena din Munchen va începe la 19:00 și va fi transmis la PRO TV și pe VOYO.

Soarta lui Koeman este în mâinile României. Invocă norocul din 1988 al legendarei triplete van Basten-Gullit-Rijkaard

Ronald Koeman a invocat spiritul campionilor din 1988 în ajunul meciului din optimile EURO 2024 al Olandei împotriva României. Koeman a devenit la Munchen campion european alături de formidabilul trio van Basten-Gullit-Rijkaard.

Comitet pentru situaţii de urgenţă la Ministerul Mediului, după avertizările meteo. „Ne aflăm într-o situaţie dificilă”

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a avertizat marți că trebuie să rămânem vigilenţi, deoarece „ne aflăm într-o situaţie dificilă din punct de vedere hidrometeorologic”.