Austria-Turcia 1-2, după un meci încântător între două outsidere. Revelația Turcia înfruntă Olanda în sferturile EURO 2024

×
Codul embed a fost copiat

Turcia a învins cu 2-1 Austria în cel mai surprinzător meci din optimile de finală ale EURO 2024, care s-a jucat la Leipzig, în direct pe PRO TV și VOYO.

Turcia a învins Austria cu 2-1 după un meci spectaculos, extrem de alert și cu numeroase ocazii mari de gol, de ambele părți.

Ambele outsidere au oferit una din cele mai frumoase reprezentații de fotbal de la acest EURO 2024, iar Turcia devine revelația acestei ediții printr-o calificare istorică în sferturile de finală.

Turcii ne pot răzbuna astfel pentru eliminarea noastră din optimile EURO 2024, întrucât vor întâlni în sferturile de finală Țările de Jos.

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 67: GOOOOOOOLLL!!! Gregoritsch înscrie și el după corner și relansează un meci extrem de spectaculos! Austria-Turcia 1-2.

Min. 59: GOOOOOOLLL!!!! Demiral înscrie dintr-un corner al doilea său gol, iar Turcia o conduce pe Austria, cea considerată favorită înaintea acestui meci.

Min. 45+1: Este pauză!

Golul marcat de turcul Merih Demiral după 57 de secunde împotriva Austriei este cel mai rapid gol marcat vreodată în fazele eliminatorii la Campionatul European şi al doilea cel mai rapid gol din istoria competiţiei.

Cel mai rapid gol din istoria Euro-2024 a fost marcat în secunda 23 de albanezul Nedim Bajrami, la meciul cu Italia, din 16 iunie.

Învingătoarea din acest meci va juca în sferturile de finală cu Olanda, care ne-a învins în această seară cu 3-0.

Min. 1: GOOOOOLLL!!! Demiral înscrie în secunda 57, iar meciul începe, practic, de la 1-0 pentru Turcia!

Min. 1: A început meciul!

Austria-Turcia este probabil cel mai surprinzător meci al optimilor de finală de la EURO 2024, în direct de la ora 22.00 pe PRO TV și VOYO.

Echipele de start:

Austriecii au câștigat o grupă din care făceau parte super-puterile Franța și Olanda, plus Polonia lui Lewandowski, după ce au pierdut la limită, 0-1, cu Franța și au cîștigat apoi 3-1 cu Polonia și 3-2 cu Olanda.

La rândul său, Turcia a acces în optimi de pe locul 2 în grupa câștigată categoric de Portugalia, depășind revelația Georgia și dezamăgirea Cehia. Turcii au învins Georgia cu 3-1 și Cehia cu 2-1, pierzând cu 0-3 în fața Portugaliei.

Fotbalul românesc, zguduit din temelii! Reacție energică după ce Tribunalul București a hotărât că FRF funcționează ilegal

Ronald Koeman a invocat spiritul campionilor din 1988 în ajunul meciului din optimile EURO 2024 al Olandei împotriva României. Koeman a devenit la Munchen campion european alături de formidabilul trio van Basten-Gullit-Rijkaard.

Portugalia și Slovenia s-au întâlnit la Frankfurt în optimile de finală de la EURO 2024. Meciul a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO.

Care este atmosfera din Germania la mai puțin de 24 de ore de partida istorică dintre România și Olanda, la EURO 2024

Seriozitate și concentrare în rândul tricolorilor echipei naționale, optimism și exuberanță printre suporterii români.

Spectacol româno-olandez în Fan Zone-ul din München, înaintea partidei România - Ţările de Jos. Surprizele pregătite fanilor

România joacă împotriva Ţărilor de Jos, marţi, în optimile EURO 2024, într-un meci care va avea loc la München.

Franța-Belgia 1-0. ”Cocoșul galic” a jumulit ”diavolii roșii” și merge în sferturile EURO 2024

Franța a învins Belgia cu 1-0 la Dusseldorf, în optimile de finală de la EURO 2024. Meciul a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO. Francezii merg în sferturi, iar Belgia a înscris la acest EURO doar împotriva României.

Omul de afaceri prins în timp ce primea 70.000 euro urma să își plătească leasingul pentru o mașină de lux cu banii

Un om de afaceri din Capitală a fost arestat de procurorii anticorupție. El a fost prins în timp ce primea 70 de mii de euro de la un dezvoltator imobiliar.

CNAIR explică de ce închide Valea Oltului în doar câteva zile. „Construcția autostrăzii este esențială”

Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere vine cu precizări la o zi după ce s-a anunțat că Valea Oltului se va închide pe timp de zi, între 8 iulie și 9 august, pentru defrișări pe traseul viitoarei autostrăzi Sibiu - Pitești.

Casa Albă recunoaște acum că Joe Biden a fost consultat de medicul său la câteva zile după dezbaterea TV

Președintele Joe Biden a fost examinat de medic după dezbaterea de la CNN, în ciuda faptului că secretarul de presă al Casei Albe a declarat miercuri că președintele nu a avut niciun examen medical de la examenul său fizic din februarie.