China ar putea depasi Japonia ca PIB anul viitor

60388298

China a revizuit cresterea economica pentru anul trecut la 9,6%, de la 9%, si estimeaza ca a avut in 2008 un PIB de 4.600 miliarde de dolari, care restrange diferenta dintre economia chineza si cea japoneza la numai 300 miliarde de dolari.

Cele mai recente estimari ale Bancii Mondiale plaseaza PIB-ul Japoniei la 4.900 miliarde de dolari anul trecut, pe locul doi la nivel mondial dupa Statele Unite.

Cresterea economica a Chinei va fi de 8% in acest an , potrivit estimarilor unor oficiali guvernamentali. Proiectiile Fondului Monetar International arata ca economia Chinei va urca pe locul al doilea in lume in 2010, depasind Japonia.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Eurostat: România, printre ţările UE cu cele mai mari scumpiri anuale ale carburanţilor în luna iunie

Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 13,7%, în luna iunie 2026, comparativ cu luna iunie 2025.

Secretarul american al Apărării: Războiul din Iran a costat, până acum, 37,5 miliarde de dolari. Trump mai vrea 67 miliarde

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a estimat că războiul din Iran a costat Statele Unite până în prezent 37,5 miliarde de dolari, o creştere de aproape 30% faţă de cifra anterioară de 29 de miliarde de dolari.

Oamenii de afaceri din AmCham trag un semnal de alarmă: ”România traversează un moment decisiv pentru credibilitatea sa”

Camera de Comerț Americană în România, AmCham Romania, avertizează că, ”din perspectiva mediului de afaceri, România traversează un moment decisiv pentru credibilitatea sa”.

Recomandări
Sondaj: 46,3% dintre români preferă un regim mai puțin democratic „dacă asigură mai multă ordine și stabilitate”

Societatea românească este împărțită între susținătorii democrației, chiar și cu prețul conflictelor și dezbaterilor politice, și cei care ar accepta un regim mai puțin democratic în schimbul ordinii și stabilității, arată un barometru realizat de INSCOP.

Soluţie pentru românii afectați de atacul cibernetic de la Agenția de Cadastru - prelungire până la 31 august

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunţat miercuri că a convocat Camera superioară a Parlamentului în sesiune extraordinară pentru perioada 27-31 iulie.

PSD acuză USR că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid. Sorin Grindeanu: ”Aşa ceva este de neimaginat”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat miercuri că PSD nu va vota proiectul de lege privind ANI trimis la Parlament şi acuză USR că a introdus mai multe amendamente care îi favorizează pe aleşii acestui partid.