Bani europeni pentru companiile zdruncinate de criza

60279629

Pe langa subventii pentru salarii, angajatorii primesc si fonduri pentru calificarea profesionala.

Peste 500 de milioane de euro ar putea ajunge la firmele care vor sa-si instruiasca personalul. Cei care vor acesti bani trebuie sa depuna un proiect in urmatoarele saptamani.

Fiecare companie poate cere intre 500.000 si 5 milioane de euro, in functie de modul in care vrea sa ii foloseasca.

Sunt sase linii de finantare din fonduri europene. Una dintre ele se adreseaza de exemplu romanilor intorsi din strainatate, care isi cauta acum de munca in tara.

Pot primi bani si firmele care vor sa ii instruiasca pe cei din mediul rural, pe tinerii abia iesiti din orfelinate sau pe oamenii cu handicap. Scopul e sa avem angajati competenti.

Totusi, patronii se plang de piedici la accesarea fondurilor europene.

Proiectele pot fi depuse pana pe 19 iunie, dupa care urmeaza evaluarea lor. Cele mai bune castiga. Totul e ca firmele sa nu intre in faliment pana sa primeasca banii.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
De ce România plătește acum cel mai scump preț la energie în Europa, deși e caniculă peste tot

Canicula a dus și la un consum de electricitate mai mare, implicit la importuri mai mari, iar astfel prețurile pe termen scurt au atins noi recorduri.

Număr record de milionari în lume în 2025: Aproape un milion de persoane au depășit pragul de un milion de dolari, arată UBS

Averea personală în 2025 a înregistrat cel mai rapid ritm de creştere din ultimii ani, generând aproape un milion de noi milionari în dolari americani la nivel mondial, a afirmat banca elveţiană UBS în Raportul anual privind averea globală.

Eurostat: România, pe primul loc în UE la taxarea salariilor. Cât din venitul brut ajunge la stat

România ocupă primul loc în UE la ponderea salariului brut reținută prin taxe și contribuții. Un angajat singur, fără copii, rămâne cu doar 58,5% din venitul brut.

Recomandări
După caniculă, furia naturii a lovit România. Imagini cu distrugerile provocate de furtuni

Mai multe zone din țară au trecut marți, brusc, de la caniculă și vreme însorită, la furtuni devastatoare. A plouat cu găleata, iar vântul a bătut cu putere, a dărâmat copaci și a desprins bucăți din acoperișurile clădirilor.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Stația de metrou Piața Victoriei 2, închisă temporar din cauza infiltrațiilor provocate de ploile abundente

Metrorex anunţă, miercuri dimineaţă, că staţia de metrou Piaţa Victoriei 2 este închisă temporar, ca urmare a infiltraţiilor provocate de precipitaţiile abundente.