Creatorul chirurgiei plastice romanesti, despre semnele imbatranirii. Operatia care lupta cu efectele gravitatiei

×
Codul embed a fost copiat

"Cat de repede imbatrinesc?" Cu siguranta e o intrebare care ne macina...pe toti. Am mers, in cautarea unor raspunsuri, la cel care a inventat chirurgia plastica in Romania, profesorul Ioan Lascar.

Printre altele, ne-a facut o poveste despre cat de mult conteaza niste elastice minuscule situate in propria piele. Pe cat de diferite sunt raspunsurile la intrebarea "Cum arata un om batrin?", pe atit de asemanatoare, pentru noi toti, sunt procesele din interior. Ne explica profesorul Ioan Lascar, omul care a pus bazele chirurgiei plastice in Romania.

“In grosimea tegumentului exista si fibrele elastice care dau calitatea elastica - sa poate sa se intinda dar sa isi revina. Lucrul acesta in tinerete e evident:. Dar odata ce benzile elastice slabesc, muschii faciali nu mai inving… gravitatia.

“La acestea putem adauga oscilatiile ponderale frecvente, modficari ale greutatii, ingrasarile si pierderile in greutate 3-4 kilograme, in sensul grabirii aparitiei semnelor de imbatranire.

Initial, injectarile atenueaza ridurile. Al doilea obiectiv important pentru aspectul global? Restabilesc volumele corecte ale fetei. Ultima frontiera este repozitionarea tuturor muschilor faciali.

Citește și
operatii
Medicii romani se pregatesc pentru "chirurgia virtuala". Bebelusii care dezvolta malformatii vor putea fi salvati in tara

“Un lifting adresat numai tegumentului ne poate permite un rezultat bun dar se scurteaza durata de citiva ani pentru ca efectul gavitatiei asupra partilor moi se mentine iar tegumentul cedeaza repede. Si atunci se recomanda sa efectuam SMT lifting, procedeu chirurgical ce se adreseaza cauzei modificarilor de virsta. Ridicind tegumentul, fiecare muschi, pometii sunt repozitionati, reconstruiti, pozitionindu-i in zona lor corecta antomica. E o opera de arta!”
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Si-a fracturat
Si-a fracturat "aproape fiecare os din corp". Cum arata acum adolescenta care la 11 ani avea fata desfigurata

Chloe Thomson, o tanara din nordul Marii Britanii, a trecut printr-un accident teribil la varsta de 11 ani, cand masina in care se afla a intrat cu viteza intr-un copac. Adolescenta a suferit rani grave si a avut nevoie de mai multe operatii.

Medicii romani se pregatesc pentru
Medicii romani se pregatesc pentru "chirurgia virtuala". Bebelusii care dezvolta malformatii vor putea fi salvati in tara

Bebelusii care dezvolta malformatii in timpul sarcinii vor putea fi operati si in Romania, inca din burta mamei, la maternitatea Polizu.

Gabriela, o romanca de 28 de ani, explica de ce si-a pus implant fesier.
Gabriela, o romanca de 28 de ani, explica de ce si-a pus implant fesier. "As fi vrut mai mult, dar medicul a zis ca ajunge"

Intr-o lume in care femeile vor sa atinga perfectiunea la chip si la trup, esteticienii romani ajung sa fie aproape la fel de cautati ca medicii de familie.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.  

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.