Bacalaureat 2020. Cum se stabilește punctajul competențelor lingvistice și digitale

62128146
Getty

Ministerul Educației și Cercetării a emis metodologia de echivalare/recunoaștere a nivelurilor de competență din cadrul probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale pentru examenul național de Bacalaureat – sesiunea 2020.

Comisiile de Bacalaureat de echivalare și recunoaștere a competențelor lingvistice și digitale din unitățile de învățământ liceal vor calcula mediile candidaților și vor asigura echivalarea/recunoașterea nivelurilor de competență, la probele de profil din cadrul examenului național de Bacalaureat (2020), în perioada 11 - 17 iunie 2020. Decizia este prevăzută în metodologia specifică, aprobată prin ordin al ministrului Monica Anisie. 

Potrivit acestui document, nivelul de competență lingvistică de comunicare orală în limba română/în limba maternă se stabilește în urma echivalării cu media aritmetică, fără rotunjire, a mediilor anuale obținute de candidat pe parcursul învățământului liceal, la disciplina Limba și literatura română/Limba și literatura maternă.

Astfel, prin recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la disciplina Limba și literatura română/Limba și literatura maternă, în clasele a IX-a - a XII-a, candidaților li se acordă următoarele niveluri de competență lingvistică de comunicare orală în limba română/în limba maternă:

• utilizator mediu: pentru media cuprinsă între 5 și 6,99;
• utilizator avansat: pentru media cuprinsă între 7 și 8,49;
• utilizator experimentat: pentru media cuprinsă între 8,50 și 10.

Nivelul de competență lingvistică într-o limbă de circulație internațională din cadrul probei C se stabilește prin echivalarea nivelului de competență lingvistică cu media aritmetică, fără rotunjire, a mediilor anuale obținute de candidat pe parcursul învățământului liceal, la limba modernă de circulație internațională aleasă pentru susținerea probei.

Media aritmetică a mediilor anuale obținute de candidat se calculează pe baza mediilor anuale la limba modernă de circulație internațională din anii școlari în care candidatul a studiat această disciplină, pe parcursul învățământului liceal.
Nivelul unic de competență se identifică, în raport cu nivelurile de la A1 la B2, prevăzute în Cadrul european comun de referință pentru limbi și se acordă conform următoarei grile:

• calificativul A1: pentru media cuprinsă între 5 și 5,99;
• calificativul A2: pentru media cuprinsă între 6 și 6,99;
• calificativul B1: pentru media cuprinsă între 7 și 8,49;
• calificativul B2: pentru media cuprinsă între 8,5 și 10.

Nivelul de competență digitală din cadrul probei D se stabilește calculând un punctaj de la 5 la 10 pe baza mediei aritmetice, fără rotunjire, a mediilor anuale obținute de acesta la disciplina tehnologia informației și a comunicațiilor în clasele a IX-a, respectiv a X-a. Nivelul de competență digitală se acordă conform următoarei grile:

• utilizator începător: pentru media cuprinsă între 5 și 5,99;
• utilizator de nivel mediu: pentru media cuprinsă între 6 și 6,99;
• utilizator avansat: pentru media cuprinsă între 7 și 8,49;
• utilizator experimentat: pentru media cuprinsă între 8,50 și 10.

Candidații care nu au studiat disciplina Tehnologia informației și a comunicațiilor sau echivalente vor susține proba de evaluare a competențelor digitale (proba D) în baza Procedurii Centrului Național de Examinare și Evaluare nr. 177/2019 pentru organizarea și desfășurarea probei de evaluare a competențelor digitale (proba D).

Candidații care au promovat, pe parcursul învățământului preuniversitar, examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine au dreptul la recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la aceste examene cu proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională studiată pe parcursul învățământului liceal - proba C.

De asemenea, candidații care au promovat, pe parcursul învățământului preuniversitar, examene cu recunoaștere europeană pentru certificarea competențelor digitale au dreptul la recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la aceste examene cu proba de evaluare a competențelor digitale - proba D.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
FOTO Partenera unui tricolor, postare de cinci stele pe rețelele sociale: ”Strălucești! Ești superbă”
Citește și...
Nicolae Ciucă, despre legile educaţiei: Noi ne-am asumat ca acest pachet să aibă ca perioadă de finalitate anul 2027

Premierul Nicolae Ciucă a declarat miercuri, în deschiderea Forumului Studenţilor Români de Pretutindeni, despre legile educaţiei naţionale, că Guvernul şi-a asumat ca odată ce a fost pus în aplicare, să aibă ca perioadă de finalitate anul 2027.

Când se întorc elevii la şcoală în ianuarie 2022. Unii vor începe orele mai repede

Vacanța de iarnă a elevilor a început abia pe 24 decembrie, în ajunul Crăciunului, și nu pe 23 așa cum era programată inițial. Ministerul Educației a modificat structura anului școlar la începutul lunii noiembrie.

BAC 2020, sesiunea toamnă. Rata de promovare a crescut cu 1,9 procente, ajungând la 34,1%

Un număr de 884 de absolvenţi de liceu care au susţinut examenul de bacalaureat în sesiunea din toamnă au promovat examenul după soluţionarea contestaţiilor.

Recomandări
Ce rol ar putea avea România în Strâmtoarea Ormuz. „Nu va fi o acțiune militară”

Chiar în timp ce liderii occidentali discutau cum să securizeze navigația prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul a provocat surpriza, anunțând că a deschis strâmtoarea pentru toate navele comerciale. 

Bolojan poate rămâne premier și dacă iese PSD din Guvern. Fost judecător CCR: „Rotește miniștri. Poate să stea și doi ani”

Premierul Ilie Bolojan răspunde atacurilor lansate de social-democrați, care îi cer demisia din fruntea Guvernului și spune că a aprins becul în cămara cu șobolani.

Marile companii aeriene au anulat din curse, inclusiv spre România. Mulți evită să își planifice de acum vacanțele

Primele mari companii aeriene, precum Lufthansa, KLM sau SAS Scandinavian Airlines, au anulat deja mai multe curse. În acest context tensionat, mulți români evită să își mai planifice o vacanță.