Cadu a punctat 5-0, insa la dinti rupti

Cadu

Meciul dintre Vaslui-CFR s-a incheiat cu scorul de 0-0, iar campioana a reusit sa reziste o repriza cu doi oameni mai putin pe teren.Cadu a uimit publicul cu 3 minute inainte de pauza cand i-a scos dintii lui Milanov

Pe hârtie, FC Vaslui - CFR Cluj era derby-ul rundei. Meciul dintre primele echipe ale sezonului trecut promitea destule, iar moldovenii au început în trombă. Încă din primul minut, Antal, cel mai activ dintre vasluieni, alături de Sânmărtean, trimite pe spate cu capul, dar Felgueiras rămâne doar cu emoţiile. Campioana (ce ironie, cel puţin aseară!) încerca timid, dar fără rezultat. Apropo, la centru, cu fluier, cartonaşe şi ecuson FIFA, Ovidiu Haţegan. Vine minutul 28. Cel mai bine plasat arbitru român în ierarhiile internaţionale, probabil dintr-un reflex creat în campionatele ce se termină în ani pari, vede penalty la un contact Varela-Weldon. Noi, ceilalţi, nu-l vedem, şi nici telespectatorii. Nu contează. Cadu apare la punctul cu var, o potriveşte tacticos, dar trage slab, pe centru şi pe jos. Iar Cerniauskas agaţă cu vârful ghetei balonul.

Tulburat probabil, şefu de trib al clujenilor îşi pierde iar capul, aşa cum a făcut-o de atâtea şi atâtea ori. Cu trei minute înaintea pauzei, portughezul cu banderolă are o intrare pentru care, într-o lume normală, nu pleci din oraş decât după ce dai cu subsemnatul la secţia de poliţie, şi-i scoate efectiv doi dinţi lui Milanov. Următorii trei, care se mişcau serioşi, au fost scoşi la spital, iar factura, modică: 5.000 de euro! Roşu, clar! Nici Haţegan nu putea vedea altceva. Bulgarul vasluiului iese cu salvarea de pe teren, iar Diogo Valente iese şi el, tot eliminat, după ce a părăsit suprafaţa de joc şi apoi a revenit pe ea fără acordul arbitrului. După pauză, Paulo Sergio încearcă să salveze ce mai era de salvat: punctul! Într-un sistem 4-4-0, clujenii nu mai trec jumătatea terenului nici cu privirea, iar vasluienii, conduşi de Sânmărtean, se întrec în ratări. După un car de ratări, unele incredibile, meciul se termină 0-0. Ambele echipe pot începe reconstrucţia pentru sezonul viitor

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

CFR a pierdut cu 3-0 meciul retur cu Inter din 16-imile Europa League, ce a avut loc la Cluj-Napoca. Paulo Sergio, antrenorul campioanei, a declarat ca este dezamagit de ceea ce s-a intamplat la meciul cu Inter.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.