Bistritenii se lupta pentru „Capitala Earth Hour”

×
Publicitate

Bistrita a intrat in finala competitiei ”Capitala Earth Hour Romania 2012” alaturi de Timisoara si Iasi. Ardelenii au luat in serios provocarea si s-au pus pe treaba: in doar trei ore au strans peste 2.000 de saci de PET-uri.

Bistritenii strang PET-uri de doua zile si sunt decisi sa demonstreze ca merita sa castige titlul de „Capitala Earth Hour Romania 2012”. „La ora 11.00 erau 2.85 de saci cu PET-ur. Ne bucuram pentru ce s-a facut aici, pentru modul in care s-au implicat elevii si organizatiile. Dupa cum vedeti muntele tot creste”, spune Liliana Cocesiu, reprezentanta primariei Bistrita.

Campania de colectare a peturilor care va desemna Capitala Earth Hour 2012 se deruleaza concomitent in cele trei orase finaliste Iasi, Bistrita si Timisoara. Orasul care se va clasa pe primul loc va va deveni in acest an capitala Earth Hour Romania.

Pentru acest concurs s-au folosit acelasi tip de saci menajeri de 120 de litri in toate cele trei orase concurente. Primaria Bistrita a distribuit deja peste 4.000 de saci celor care vor sa se implice in aceasta campanie.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Debitul Dunării se apropie de un nivel critic. Ce riscă România dacă va fi oprit și reactorul 2 de la centrala Cernavodă

Este alertă pe piața energiei. Autoritățile au amânat deocamdată decizia de a opri și reactorul 2 de la centrala nucleară Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării. Însă pericolul nu a trecut, dimpotrivă. 

Grecia continuă să lupte cu incendiile copleșitoare. Harta celor mai mari focare și a zonelor cu risc ridicat

Incendiile de vegetație fac ravagii în Europa. În Grecia, trei pompieri și-au pierdut viața în lupta cu flăcările și mii de oameni au fost evacuați. 

FK Auda - FCSB 4-1. Rușine istorică: ”Roș-albaștrii”, eliminați din Europa cu 7-3 la general de o echipă necunoscută

FCSB a fost învinsă și în meciul retur din Conference League, după ce în prima manșă a pierdut cu 3-2, iar ”roș-albaștrii” suferă o eliminare rușinoasă din Europa. Meciul FK Auda - FCSB s-a terminat cu scorul de 4-1, un neveromisil 7-3 la general.