Un șofer a rămas fără mașină după un control la frontieră. Ce descoperire au făcut polițiștii

62408125
Politia de Frontiera Romana

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni au descoperit la controlul de frontieră şi au reţinut pentru continuarea cercetărilor un autoturism marca Mercedes E220 CDI, care figura în bazele de date ca fiind furat din Bulgaria.

Potrivit unui comunicat de presă, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei un bărbat cu cetăţenie română şi R. Moldova, în vârstă de 40 de ani, care conducea un autoturism marca Mercedes E220 CDI, înmatriculat în R. Moldova.

„Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autovehiculului, colegii noştri au efectuat verificări specifice, în urma cărora au stabilit faptul că autoturismul figurează ca furat, alertă introdusă de autorităţile din Bulgaria în data de 28 martie 2023. Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire, autoturismul în valoare de 24.800 de lei fiind reţinut pentru continuarea cercetărilor", se menţionează în comunicatul de presă. 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
S-a lansat programul „Construct Plus”. Câți bani oferă statul pentru fabricarea mai multor materiale de construcții

Piața materialelor de construcții din România se bazează pe importuri. Cu toate că s-au scumpit de la an la an, mai ales după declanșarea războiului din Ucraina, dezvoltatorii aduc materiale de peste hotare, pentru că au mai multe opțiuni.

Moș Nicolae 2023. Copiii și-au lustruit ghetuțele, în speranța că dimineață vor găsi ce își doresc

În ajun de Moș Nicolae, toată lumea se pregătește. În timp ce ajutoarele moșului caută si pe ultima sută de metri cadouri, cei mici și-au lustruit ghetuțele în speranța că miercuri dimineață vor găsi ce își doresc.

DNA a clasat dosarul achiziției de mașini BMW de către Poliția Română de la un prieten al lui Klaus Iohannis

DNA a clasat dosarul în care ancheta achiziția de sute de mașini BMW de către Poliția Română de la un prieten al președintelui Klaus Iohannis. Cazul rămâne însă în lucru la Parchetul European, condus de Laura Codruța Kovesi.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.