Un bărbat din Braşov a păcălit zeci de persoane să investească în criptomonede. A câștigat astfel peste 2,3 milioane de lei

62302732
Shutterstock

Un bărbat din judeţul Braşov a fost trimis în judecată după ce, prezentându-se drept broker, a convins peste 40 de persoane să investească în criptomonede, folosind banii în interes personal.

Bărbatul a fost trimis în judecată de către procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov pentru comiterea infracţiunilor de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave în formă continuată şi spălarea banilor.

„Din cercetări a rezultat că, în perioada august 2021-martie2023, in baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, inculpatul C.S., atribuindu-şi în mod nereal calitatea de broker autorizat, administrator al unei platforme de tranzacţionare de acţiuni şi criptomonede, a indus în eroare, cu intenţie, un număr de 44 de persoane vătămate cărora le-a prezentat diverse proiecte de investiţii financiare sau de comercializarea unor NFT-uri, însuşindu-şi banii proveniţi pentru a fi folosiţi în scopuri personale, provocând în acest fel persoanelor vătămate un prejudiciu de 2.328.619 lei”, se arată într-un comunicat dat publicităţii joi de Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov.

La sfârşitul lunii mai a acestui an, suspectul, care şi-a cumpărat un autoturism de lux din banii obţinuţi fraudulos, a înmatriculat autovehiculul pe numele unei alte persoane.

Pe parcursul cercetărilor bărbatul a fost reţinut data de 4 iulie 2023, arestat preventiv o zi mai târziu, iar în prezent se află tot în arest preventiv.

Cei 44 de păgubiţi s-au constituit părţi civile în procesul penal.

„Din acest motiv, începând cu data de 04.07.2023 şi până în prezent, în cauză au fost luate măsuri asigurătorii în vederea recuperării prejudiciului asupra bunurilor inculpatului. În acest sens, s-a dispus instituirea sechestrului asigurător asupra unui autoturism deţinut de inculpat pe numele unei persoane interpuse şi s-au luat măsurile prevăzute de art. 2522 Cod procedură penală în vederea valorificării lui anticipate, respectiv s-a instituit poprirea asupra sumelor de bani prezente si viitoare din conturile bancare curente deschise la mai multe bănci din Romania şi la o bancă din Spania pană la concurenţa sumei de 448.039 euro (2.226.754 RON)”, precizează anchetatorii.

Dosarul va fi judecat la Tribunalul Braşov.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Un bărbat din Brăila a suferit arsuri pe 80% din corp în urma unei explozii. Apelul familiei pentru transfer în străinătate

Explozie urmată de incendiu în bucătăria unei case, de la periferia orașului Brăila. Familia face un apel public pentru a salva viața bărbatului rănit.

Scandal în centrul Timișoarei. Patronul unei terase amenajate ilegal, amendat după ce a blocat intervenția Poliției Locale

A fost scandal în centrul Timișoarei unde autorităţile locale au vrut să ridice mobilierul unei terase amenajate ilegal. 

Mai multe persoane sunt suspectate că vindeau droguri elevilor de liceu, în Gorj, Mehedinţi şi Timiş

Zeci de percheziţii au fost făcute miercuri dimineaţă în Gorj, Mehedinţi şi Timiş, la persoane suspectate de trafic de droguri. Indivizii sunt bănuiți că vindeau substanțe stupefiante elevilor de liceu și chiar le ofereau reduceri clienților fideli.

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Surse: Conducerea PSD a decis ca miniştrii social-democraţi să demisioneze din Guvern joi dimineaţă

Toţi miniştrii de la PSD îşi vor da demisia joi dimineaţă, înainte de şedinţa de Guvern. Totodată, îşi va prezenta demisia şi secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, susțin surse din PSD citate de Agerpres.

Ilie Bolojan, lăudat de la Bruxelles pentru „curajul” de a guverna și pentru reformele asumate într-un context dificil

Preşedintele Partidului Popular European, Manfred Weber, l-a lăudat pe premierul Ilie Bolojan pentru rezultatele obţinute şi reformele asumate, subliniind că acesta are sprijinul deplin al partenerilor europeni.