Tarife majorate pentru parcările publice în Capitală. Șofer: ”E o înșelătorie”

×
Publicitate

Primăria Capitalei a decis să majoreze tarifele pentru parcările publice, pe care le administrează. În loc de 1.5 lei pe oră, doritorii vor plăti 3 lei şi 500 de lei pentru un abonament lunar.

Costă prea mult, se plâng şoferii, care pierd mult timp, până găsesc un loc liber. Propunerea nu a trecut deocamdată de consilierii municipali, dar reprezentanţii primăriei insistă cu proiectul.

Parcările publice din Bucureşti, administrate în prezent de un serviciu special al Primăriei Capitalei urmează să fie trecute la recent înfiinţata companie Municipală Parking Bucureşti SA.

Aceasta va prelua 2500 de locuri de parcare dintr-un total de 9000 amenajate. Nu vorbim însă despre parcările de reşedinţă închiriate locuitorilor de primăriile de sector.

Odată cu această trecere, ar trebui crescute şi tarifele, susţine primăria, de la 1.5 lei pe oră la 3 lei. Şi tot primăria a venit cu ideea unor abonamente pe care şoferii să le plătească lunar.

Cei care nu vor să plătească de fiecare dată când intră într-o parcare a primăriei au de ales din două abonamente. Dacă sunt riverani vor plăti aproape 100 de lei pe lună. Există şi un abonament general, însă acesta costa aproape 500 de lei pe lună. Nimeni însă nu vă garantează că veţi şi găsi un loc de parcare liber.

Norocoşii care au găsit joi un loc de parcare nu erau încântaţi de propunere.

Şofer:"Este exagerată pentru că este foarte greu să găseşti un loc de parcare în Bucureşti şi salariile sunt foarte mici."

Şofer: "Este o înşelătorie. Pentru că dacă încasezi mai mulţi bani fără să faci ceva cu ei. Nimic nu se mişcă privind locurile de parcare."

Şofer: "E mult. Şi abonament pentru ce? Pentru că oricum nu sunt locuri de parcare. Acum este o întâmplare fericită că am găsit."

Şoferii sunt nemulţumiţi şi de faptul că a fost introdus un tarif de aproape 240 de lei pentru deblocarea maşinilor.

Speranţa Cliseru, consilierul primarului: "Vă miraţi acuma, sunteţi stupefiaţi că este 2 lei, 3 lei. Nu vă interesaţi niciodată că erau nişte parcagii care luau acei bani."

Proiectul nu a trecut de consilierii din opoziţie în şedinţa Consiliului General. Primăria susţine că va reveni cu propunerea şi că îi va da în judecată pentru că s-au opus trecerii gestiunii serviciului de parcări la Compania Municipală Parking Bucureşti. Dar consilierii opoziţiei acuza municipalitatea de lipsa de transparentă în cazul companiilor recent înfiinţate de primărie.
 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
„Operațiune reușită!” A doua barjă a fost scufundată controlat în Dunăre. Urmează etapa a doua

Două barje încărcate au fost scufundate controlat în Dunăre, după o operațiune de 11 ore, pentru redirecționarea unei părți din debit către Dunărea Veche și limitarea scăderii nivelului apei în zona Centralei de la Cernavodă.

Reacția echipajului de ambulanță din Bacău acuzat că a oprit la piață în plină misiune. Pacient era un copil de nici 2 ani

Acuzații grave la adresa Serviciului de Ambulanță din Bacău. Mama unei fetițe de nici doi ani spune că echipajul medical care trebuia să o transporte la spital pe copilă a oprit la piață, în timpul misiunii.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.