Studiu: Nivelul anticorpilor scade rapid după infectarea cu coronavirus

62155261
Shutterstock

Un studiu britanic a arătat marţi că persoanele asimptomatice sunt mai predispuse să-şi piardă mai rapid anticorpii decât cele care au prezentat simptome după infectarea cu noul coronavirus, relatează AFP.

În perioada 20 iunie - 28 septembrie, Imperial College of London şi Ipsos Mori au urmărit 350.000 de persoane selectate aleatoriu în Anglia, care s-au auto-testat la domiciliu pentru a vedea dacă au anticorpi împotriva COVID-19.

"În această perioadă, proporţia persoanelor testate pozitiv pentru anticorpii la COVID-19 a scăzut cu 26,5%", de la 6% la 4,4% din populaţia testată, se arată într-un comunicat, "ceea ce sugerează o reducere a anticorpilor în săptămânile sau lunile de după infectare".

"Rezultatele sugerează, de asemenea, că persoanele care nu au prezentat simptome legate de COVID-19 sunt susceptibile să piardă anticorpii detectabili mai repede decât cele care au prezentat simptome", adaugă studiul citat de Agerpres.

Proporţia anticorpilor la persoanele testate pozitiv la coronavirus a scăzut cu 22,3% în cursul celor trei luni, când această scădere a ajuns la 64% în rândul celor care nu au declarat că au fost afectaţi de COVID-19.

Studiul subliniază de asemenea că, dacă toate grupele de vârstă sunt vizate de această scădere, vârstnicii sunt mai afectaţi: între iunie şi septembrie, proporţia persoanelor cu vârsta peste 75 de ani care aveau anticorpi a scăzut cu 39%, în timp ce proporţia a scăzut cu doar 14,9% pentru tinerii cu vârste cuprinse între 18 şi 24 de ani.

"Acest studiu reprezintă un element crucial al cercetării, ajutându-ne să înţelegem cum evoluează anticorpii la COVID-19 în timp", a declarat secretarul de stat pentru sănătate James Bethell.

Cu toate acestea, "nu se ştie încă dacă anticorpii conferă un nivel eficient de imunitate sau, dacă o astfel de imunitate există, cât durează", au precizat Imperial College London şi Ipsos Mori, cerându-le britanicilor să respecte în continuare măsurile sanitare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute. 

Ce este orășelul de 4 milioane de euro pe care-l face Tuță în Pădurea Băneasa

Primăria Sectorului 1 vrea să investească aproape 4 milioane de euro fără TVA într-un orășel de educație rutieră, care ar urma să fie amenajat pe un teren al Academiei de Poliție, în Pădurea Băneasa.

Polițiști atacați cu cuțitul de un tânăr care și-a înjunghiat tatăl, în Sectorul 2. Agenții au deschis focul

Poliţiştii au făcut uz de armă marţi dimineaţă, pe o stradă din Sectorul 2 al Capitalei, după ce au fost atacaţi cu cuţitul de un bărbat. Ei fuseseră solicitaţi de tatăl bărbatului, care a reclamat că acesta l-a înjunghiat.

Recomandări
Criză politică. Președintele Nicușor Dan începe consultările cu partidele politice, în vederea desemnării unui premier

Președintele Nicușor Dan a anunțat, marți, declanșarea consultărilor cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Ce cred unii analiști politici despre ”intenția reală a partidului AUR”, după respingerea învestirii Guvernului Veștea

Eşecul votului de învestitură al guvernului Veştea confirmă dificultatea tot mai mare de a construi majorităţi parlamentare funcţionale şi evidenţiază repoziţionări strategice importante pe scena politică. 

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.