Românul care a schimbat fața Londrei, decorat de Ilie Bolojan cu „Steaua României”. Cine e Sir George Iacobescu

62543667
Getty

Antreprenorul George Iacobescu, cel care a construit cartierul financiar al Londrei, a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Mare Ofiţer, pentru serviciile excepţionale aduse statului român, prin promovarea constantă a României.

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a semnat miercuri, decretul de decorare a lui Sir George Iacobescu.

”Astfel, în semn de înaltă apreciere pentru serviciile excepţionale aduse statului român, prin promovarea constantă a României şi sprijinirea dezvoltării relaţiilor româno-britanice, precum şi pentru sprijinul acordat artiştilor, cercetătorilor şi studenţilor români din Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Preşedintele Ilie Bolojan a conferit Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Mare Ofiţer lui Sir George Iacobescu, inginer constructor, antreprenor, preşedinte onorific al companiei de investiţii imobiliare Canary Wharf şi membru în Consiliile Colegiului Regal de Muzică, Orchestrei Filarmonice Oxford, British Museum, în board-ul spitalului londonez Chelsea and Westminster şi al Societăţii Regale Britanice a Sculptorilor”, anunţă Administraţia Prezidenţială.

George Iacobescu, elogiat de Financial Times

În urmă cu un an, Financial Times i-a dedicat un articol lui Sir George Iacobescu

„Din fostele docuri dezolante pe care le-a vizitat pentru prima dată în 1987, Iacobescu a creat un cartier strălucitor cu zeci de zgârie-nori, mare parte construiţi pe apă. Puţinie persoane, de la Christopher Wren în secolul al XVII-lea sau John Nash la începutul secolului al XIX-lea, au lăsat o amprentă atât de personală pe harta Londrei”, nota Financial Times.

Iacobescu a mărturisit în acelaşi articol că în tinereţe, în România, asculta muzică occidentală la Radio Europa Liberă. „Cu toţii am crescut cu trupul în România, dar cu mintea în lumea occidentală”, a declarat el.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Statele unde s-au născut cei mai mulți copii români. Unul din șase vine pe lume în străinătate

Din fiecare șase copii cu părinți români, născuți anul trecut, unul a venit pe lume peste hotare. Potrivit autorităților străine, 7% dintre bebelușii cu cetățenie română s-au născut în Italia, și alți 6% în Marea Britanie.

O magistrală de gaze a fost avariată de un utilaj, în Turnu Măgurele. Locuitorii unui bloc, evacuați

Locuitorii unui bloc din Turnu Măgurele au fost evacuaţi, luni după-amiază, după ce un buldoexcavator care efectua lucrări la un centru comercial a avariat o magistrală de gaze din zonă, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Teleorman.

Balconul de bloc, transformat cu inteligența artificială în grădină de revistă. Cât poate costa o reamenajare

Tot mai mulți români folosesc inteligența artificială ca să-și amenajeze terasele și grădinile. În doar câteva secunde, aplicațiile AI transformă o fotografie în simulări spectaculoase cu plante și mobilier adaptate spațiului. 

Recomandări
Politolog: Întrebarea momentului este cine conduce România. „Nu cred că am mai fost într-o situație similară”

România traversează una dintre cele mai periculoase perioade politice din ultimii ani, în condițiile în care actuala criză de guvernare riscă să genereze un „vid de putere”, explică profesorul Corneliu Bjola într-un interviu pentru Știrile ProTV.

Consultările oficiale pentru noul Guvern încep după Summitul B9. Când am putea avea un nou premier

Șeful statului ar putea desemna un nou premier abia la finalul lunii mai, deși, potrivit informațiilor de la Administrația Prezidențială, joi sau vineri vor avea loc negocieri la Cotroceni, imediat după Summitul B9. 

România, lovită de un ciclon mediteranean. Vijelii și ploi torențiale în toată țara. Un județ a fost deja lovit de grindină

Chiar dacă săptămâna a început cu soare și temperaturi de vară, urmează zile cu vreme capricioasă și ploi torențiale. Un ciclon, venit din vest, va aduce cantități mari de precipitații, grindină și descărcări electrice.