Taxa de la romani pentru romani. Locul de munca in Italia se plateste cu sute de euro

×
Publicitate

Ne plangem ca strainii ne umilesc ori de cate ori au ocazia, dar iata ca nici romanii plecati in Occident nu sunt curati ca lacrima. In Italia reprezentantii comunitatii noastre confirma ca s-au format adevarate filiere care dicteza pe piata muncii.

Altfel spus, cei care ajung acolo si isi cauta serviciu nu il obtin pana nu cotizeaza cateva sute de euro unor conationali.

Dupa ce a ramas somera in Romania, Maria a luat drumul Italiei disperata sa isi faca un rost. La destinatie i s-a sugerat sa ia legatura cu asa numitii ''caporali'', tot niste romani care intermediaza forta de munca, desigur contracost.

''Cautasem vreo 3-4 luni, nu gasisem. La inceput platesti, ce sa faci. Sunt filiere care se ocupa cu asa ceva, nu mai stau sa munceasca", spune Maria.

Maria i-a dat 300 de euro unei femei si abia apoi a ajuns sa ingrijeasca, la Milano, o batrana, 24 de ore din 24. Salariul insa nu era cel promis.

Si un barbat a trecut prin momente dificile. Un conational
i-a propus o slujba in echipa lui de constructori. Trebuia sa "cotizeze" lunar din salariu 500 de euro pentru acest serviciu.

" In ziua in care n-am mai vrut sa-i dau, am ramas fara munca", spune Nicolae Anghelescu.

Alina Melinte are 40 de ani si 3 copii, dintre care unul grav bolnav.

I-a lasat in grija sotului si a plecat sa castige o paine in peninsula.

Reprezentantii nostri in Italia stiu despre aceste practici, dar nu au cum sa strice filierele.

"Este urat, este un mod in care ne aratam fata noastra, a romanilor. Sunt persoane care au pierdut orice speranta.
Nu mai au curajul nici sa se revolte
", declara Robert Raducescu, presedintele Asociatiei Romania-Lombardia.

In ciuda avertismentelor, afacerile la negru merg mai bine ca niciodata. Sunt tot mai putine locuri de munca, asa ca cei care primesc o recomandare buna sunt dispusi sa le dea membrilor retelei chiar si 1.000 de euro, numai sa nu se intoarca acasa unde-i si mai rau.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
A provocat moartea a 2 persoane pe o sosea din Capitala, dar vrea sa fie cercetat in libertate

La aproape o luna de cand a provocat un accident in care au murit doua persoane pe o sosea din Capitala, soferul arestat atunci le-a cerut judecatorilor sa fie cercetat in libertate.

Soferul baut si drogat care a ucis un constantean, arestat. Marturia emotionanta a sotiei victimei

29 de zile de arest pentru tanarul din Constanta care a spulberat cu masina pe trotuar un fost antrenor de fotbal. Omul astepta linistit autobuzul, cand soferul, baut si drogat, l-a izbit violent si a fugit fara remuscari, desi victima murise.

Muscat de o vipera cu corn, pentru Andrei Tinu cel mai greu moment va veni abia peste cateva zile

Urmeaza o saptamana de risc pentru Andrei Tinu, fiul regretatului ziarist Dumitru Tinu. Tanarul a fost muscat de o vipera, iar medicii spun ca momentul critic al intoxicatiei cu venin este atins abia in a V-a zi de la muscatura.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.