România, codașă în UE la vaccinarea anti-COVID. Diferențe dramatice față de alte state ale blocului european

coronavirus
Getty

După un start bun al campaniei de vaccinare anti-COVID, în care autoritățile se lăudau cu poziția fruntașă a României în topul țărilor din Uniunea Europeană privind persoanele vaccinate, acum situația s-a schimbat radical.

Potrivit datelor actualizate în timp real de centrul European pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor (ECDC), România ocupă penultima poziție în ceea ce privește numărul de persoane imunizate la nivelul blocului european.

Astfel, în contextul răspândirii agresive a variantei Delta și a temerilor legate de un posibil val patru de infectări, majoritatea statelor europene se apropie de ținta de vaccinare a 70% din populație, în vreme ce România nu a ajuns nici măcar la jumătatea acestui drum. Doar Bulgaria stă mai prost la acest capitol decât țara noastră.

De la începutul campaniei de vaccinare, au fost vaccinate 4.855.925 de persoane, din care 4.694.452 cu schema completă.

Citește și
Florin Cîţu
Premierul Florin Cîțu, despre un al patrulea val al pandemiei: ”Este o diferență vitală față de valul trei”

Autoritățile au anunțat în luna mai că măsurile de relaxare depind de vaccinare, stabilind pragurile de 5 milioane de persoane vaccinate la 1 iunie, 6 milioane la 1 iulie şi 7 milioane la 1 august.

În tot acest timp, centrele de vaccinare își sistează rând pe rând activitatea și cantități importante de ser sunt donate sau vândute către alte state.

Cu un interes vădit scăzut pentru vaccinare în rândul populației, autoritățile vor trebui să lanseze noi modalități de promovarea a campaniei, fapt transmis și de oficialii europeni.

Comisarul pentru sănătate şi siguranţă alimentară, Stella Kyriakides, care efectuează vineri o vizită la Bucureşti, afirmă că România trebuie să îşi dubleze eforturile de vaccinare pe parcursul verii.

"UE şi-a respectat angajamentul de a distribui doze suficiente, aproximativ 500 de milioane, pentru vaccinarea a 70 % din populaţia adultă a UE. Vom colabora acum cât mai strâns cu statele noastre membre pentru a ne asigura că îşi ating obiectivele în teritoriu. Varianta Delta, mai transmisibilă, deja prezentă în UE şi despre care ştim că va circula pe scară largă în această vară, constituie un risc major pentru persoanele nevaccinate. Având în vedere că doar 30% din populaţia adultă a fost vaccinată complet, România trebuie să îşi dubleze eforturile de vaccinare pe parcursul verii. Mesajul este clar: vaccinarea este şi va fi cea mai puternică armă împotriva variantelor. Aştept cu interes să discut despre modul în care UE poate sprijini în continuare desfăşurarea campaniei naţionale de vaccinare în România", a declarat Stella Kyriakides.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Avertisment ONU: Există riscul unei ''catastrofe absolute'' dacă nu se recuperează întârzierea vaccinării copiilor
Avertisment ONU: Există riscul unei ''catastrofe absolute'' dacă nu se recuperează întârzierea vaccinării copiilor

ONU a avertizat joi asupra riscului unei ''catastrofe absolute'' dacă nu se recuperează întârzierea periculoasă a vaccinării copiilor din cauza pandemiei de COVID-19 şi dacă restricţiile sanitare sunt ridicate prea repede, relatează AFP.

Premierul Florin Cîțu, despre un al patrulea val al pandemiei: ”Este o diferență vitală față de valul trei”
Premierul Florin Cîțu, despre un al patrulea val al pandemiei: ”Este o diferență vitală față de valul trei”

Premierul Florin Cîţu a afirmat, miercuri, întrebat despre al patrulea val al pandemiei, că este o ”diferenţă vitală” faţă de valul trei, întrucât există vaccinul şi toată lumea se poate vaccina.

Un milion de francezi s-au programat la vaccinare, după ce Macron a anunțat restricții pentru nevaccinați
Un milion de francezi s-au programat la vaccinare, după ce Macron a anunțat restricții pentru nevaccinați

Aproape un milion de francezi s-au programat azi-noapte la vaccin, după ce președintele Macron a anunțat că toți cei care nu sunt imunizați nu vor mai avea acces în localuri, săli de spectacol, ori în trenuri.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.