Primarii din Sfântu Gheorghe și Târgu Secuiesc, amendați pentru nearborarea steagului României

Steagul Ungariei

Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a fost amendat, miercuri, cu suma de 5.000 de lei de către Prefectura Covasna pentru că nu a dat curs somaţiei de a arbora şi drapelul României alături de steagurile roşu-alb-verde.

"Ca urmare a refuzului primarului municipiului Sfântu Gheorghe de a da curs solicitării instituţiei noastre, cu privire la respectarea prevederilor Legii nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României de către autorităţile şi instituţiile publice, respectiv de arborare a Drapelului României împreună cu Drapelul Ungariei, în data de 14.03.2018 primarul municipiului Sfântu Gheorghe a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 5.000 lei. Sancţiunea a fost aplicată în temeiul art. 24 alin(1) lit.g din H.G. nr.1157/2001", se precizează într-un comunicat de presă remis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, art.7 din Legea nr. 75/1994 şi art.6 din H.G. nr.1157/2001 stipulează faptul că drapelele altor state pot fi arborate pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional şi numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale, pe clădiri oficiale şi în locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor legale.

Somaţia a fost trimisă marţi, la scurt timp după ce municipalitatea a pavoazat centrul oraşului, precum şi mai multe străzi principale cu steaguri roşu-alb-verde în cinstea comemorării a 170 de ani de la Revoluţia din 1848-1849.

În replică, conducerea Primăriei Sfântu Gheorghe a dat, marţi, publicităţii un comunicat, prin care a informat că, în contextul pregătirilor pentru acest eveniment, a decorat centrul oraşului cu "panglici de culori naţionale ungureşti, piaţa Libertăţii cu drapel naţional unguresc, iar câteva străzi cu cocarde roşu-alb-verde", subliniind că "niciunul dintre aceste simboluri nu este drapelul oficial al Ungariei, drapelul naţional unguresc nefiind acelaşi lucru cu drapelul Ungariei".

Citește și
Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, la Targu Secuiesc.
40.000 de persoane aşteptate la marşul pentru autonomia Ţinutului Secuiesc

În comunicat se mai arată că, potrivit Hotărârii de Guvern nr. 1.157/21.11.2001, minorităţile etnice - constituite în organizaţii, uniuni sau asociaţii la nivel naţional - pot folosi la acţiunile specifice şi însemnele proprii, iar Primăria municipiului Sfântu Gheorghe a "amplasat panglicile, drapelul şi cocarde de culori naţionale ungureşti în spiritul acestei hotărâri".

Conducerea Primăriei a mai precizat că "invitatul special şi vorbitorul de onoare" al sărbătorii de la Sfântu Gheorghe va fi doctorul Lázár János, şeful de cabinet al premierului Ungariei, Viktor Orban, iar "drapelul Ungariei va fi arborat lângă steagul României numai cu ocazia vizitei dânsului, în ziua de 15 martie".

Primarul din Târgu Secuiesc, amendat pentru nearborarea drapelului României de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni

Primarul municipiului Târgu Secuiesc, Bokor Tibor, a fost și el amendat, miercuri, de Prefectura Covasna, cu suma de 5.000 de lei pentru că nu a arborat şi drapelul României alături de steagurile roşu-alb-verde care pavoazează localitatea în cinstea Zilei Maghiarilor de Pretutindeni, sărbătorită pe 15 martie.

"Ca urmare a nearborării, în data de 14 martie 2018, a Drapelului României, alături de Drapelul Ungariei, drapel arborat în mai multe locuri din centrul municipiului Târgu Secuiesc, încălcându-se, astfel, prevederile Legii nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României de către autorităţile şi instituţiile publice, respectiv de arborare a Drapelului României împreună cu Drapelul Ungariei, Primarul municipiului Târgu Secuiesc a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 5000 lei. Sancţiunea a fost aplicată în temeiul art. 24 alin(1) lit.g din H.G. nr.1157/2001", se arată într-un comunicat de presă al Prefecturii Covasna, remis Agerpres.

Potrivit acestuia, art. 7 din Legea nr. 75/1994 şi art. 6 din H.G. nr. 1157/2001 stipulează că drapelele altor state pot fi arborate pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional şi numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale, pe clădiri oficiale şi în locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor legale.

Primarul municipiului Târgu Secuiesc, Bokor Tibor, nu a putut fi contactat pentru a-şi exprima punctul de vedere în legătură cu acest aspect.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Primarul din Sfântu Gheorghe a arborat numai steagul Ungariei pe străzile din oraș
Primarul din Sfântu Gheorghe a arborat numai steagul Ungariei pe străzile din oraș

Prefectura Covasna a somat conducerea Primăriei Sfântu Gheorghe să să arboreze şi drapelul României lângă steagurile roşu-alb-verde, cu care a pavoazat străzile din municipiu în cinstea Zilei maghiarilor de pretutindeni, sărbătorită pe 15 martie.

40.000 de persoane aşteptate la marşul pentru autonomia Ţinutului Secuiesc
40.000 de persoane aşteptate la marşul pentru autonomia Ţinutului Secuiesc

Balázs Izsák, preşedintele Consiliului Naţional Secuiesc (CNS), așteaptă ca 40.000 de persoane sa participe sâmbătă la Târgu-Mureş cu ocazia Zilei Libertăţii Secuilor.

Fostul premier Tudose, sancţionat de CNCD pentru declaraţiile despre steagul secuiesc
Fostul premier Tudose, sancţionat de CNCD pentru declaraţiile despre steagul secuiesc

CNCD l-a sancţionat miercuri cu avertisment contravenţional pe fostul premier Mihai Tudose pentru afirmaţiile privind drapelul secuiesc.

Proiectul trenului de mare viteză Cluj-Budapesta, demarat de maghiari
Proiectul trenului de mare viteză Cluj-Budapesta, demarat de maghiari

Primul tren de mare viteză ar putea circula pe ruta Cluj-Budapesta. Acest proiect ar fi fost discutat într o întâlnire de lucru între reprezentanţii guvernului maghiar şi al celui român.

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Revelion cu ger și zăpadă. Unde vor fi -12 grade după miezul nopţii
Revelion cu ger și zăpadă. Unde vor fi -12 grade după miezul nopţii

Cei care plănuiesc să iasă din case la miezul nopții, trebuie să fie pregătiți de o noapte geroasă în multe orașe. La Brașov, de exemplu, se anunță minus 12 grade și s-ar putea să ningă slab.

Nicușor Dan, mesaj de Anul Nou: În 2026 statul român trebuie să devină mai eficient, mai corect şi mai aproape de cetățeni
Nicușor Dan, mesaj de Anul Nou: În 2026 statul român trebuie să devină mai eficient, mai corect şi mai aproape de cetățeni

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri, cu câteva ore înainte de trecerea în noul an, că în 2026 este esenţial ca statul român să devină mai eficient, mai corect şi mai aproape de cetăţeni, după ce 2025 a fost "un an al încercărilor”.