Primarul din Sfântu Gheorghe a arborat numai steagul Ungariei pe străzile din oraș

61946451
iStock

Prefectura Covasna a somat conducerea Primăriei Sfântu Gheorghe să să arboreze şi drapelul României lângă steagurile roşu-alb-verde, cu care a pavoazat străzile din municipiu în cinstea Zilei maghiarilor de pretutindeni, sărbătorită pe 15 martie.

Conducerea Prefecturii Covasna menţionează, într-un comunicat de presă remis marţi AGERPRES, că, potrivit legii, drapelele altor state pot fi arborate pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional.

"Ca urmare a arborării, în data de 13.03.2018, a mai multor drapele ale Ungariei în centrul municipiului Sfântu-Gheorghe, Instituţia Prefectului Judeţul Covasna a transmis o somaţie Primarului municipiului Sfântu Gheorghe, prin care s-a solicitat respectarea prevederilor Legii nr.75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României de către autorităţile şi instituţiile publice. Potrivit art.7 din Legea nr.75/1994, drapelele altor state se pot arbora pe teritoriul României numai împreună cu drapelul naţional şi numai cu prilejul vizitelor cu caracter oficial de stat, al unor festivităţi şi reuniuni internaţionale, pe clădiri oficiale şi în locuri publice stabilite cu respectarea prevederilor prezentei legi", se arată în comunicat.

Potrivit acestuia, Primăria a fost somată să intre în legalitate până miercuri, în caz contrar urmând să fie sancţionată contravenţional.

Ziua maghiarilor de pretutindeni coincide cu izbucnirea Revoluţiei paşoptiste în Ungaria şi este marcată în fiecare an printr-o suită de manifestări comemorative ce au loc în aproape toate localităţile locuite majoritar de maghiari.

Municipiul Sfântu Gheorghe a fost pavoazat în cursul zilei de marţi cu steaguri roşu-alb şi verzi, după-amiază urmând să aibă loc vernisajul unei expoziţii comemorative organizate de Institutul Balassi - Centrul Cultural Maghiar.

Manifestările vor continua miercuri cu depuneri de coroane la monumentele şi mormintele luptătorilor paşoptişti şi vor culmina joi cu o adunare populară ce va avea loc în piaţa centrală din Sfântu Gheorghe, la care sunt aşteptate să participe câteva mii de persoane.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Judecător: ”Cu vaporul nu se poate deplasa? Alina Bica nu e în imposibilitate de deplasare”

La termenul de marţi, din dosarul în care Alina Bica este judecată pentru acordarea unei despăgubiri de peste 62 de milioane euro omului de afaceri Gheorghe Stelian, magistraţii au susţinut că Bica nu se afla în imposibilitatea de a se deplasa.

Suceveanca poreclită ”Adina, spaima șoselelor”, prinsă în Marea Britanie

O tânără din Suceava, Adina Gabriela Prisacariu, numită ”Adina - spaima şoselelor”, după ce a fost implicată în mai multe evenimente rutiere, din care unul în care a murit soțul ei, a fost reținută de autoritățile britanice.

Mai mulți procurori, eliberați din funcție de președintele Klaus Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, marţi, decretele de eliberare din funcţie a mai multor procurori.

Recomandări
Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii. 

Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan.