Adolescenții erau cazați la o pensiune din Plăieșii de Sus, când au început să se simtă rău. Aveau simptomele unei toxiinfecții alimentare - dureri de burtă, greață și vărsături.

Echipajele de urgență le-au acordat primul ajutor și i-au transportat la Spitalul din Miercurea-Ciuc.

Direcția de Sănătate Publică a făcut verificări la pensiune și a închis bucătăria. Unitatea de alimentație nu avea autorizație de funcționare, iar personalul nu cunoștea regulile de igienă specifice, spun reprezentanții DSP.

Inspectorii au ridicat mai multe probe, pentru a stabili ce aliment a cauzat îmbolnăvirea.

Citește și
Grevă japoneză în sănătate. Sindicaliștii Sanitas protestează față de legea salarizării și amenință cu greva generală

Copiii au primit îngrijiri medicale și au putut pleca înapoi la locul de cazare. Ei primesc acum hrană preparată în alte restaurante.