George Ivanescu, unul dintre actionarii firmei Murfatlar, a fost adus cu mandat la DNA. De ce este suspectat omul de afaceri

×
Codul embed a fost copiat

Omul de afaceri George Ivanescu, unul dintre actionarii firmei Murfatlar, a fost adus cu mandat la DNA.

Conform News.ro, el este cercetat in dosarul in care au fost facute perchezitii la firme din industria viticola si la locuintele mai multor persoane suspectate de fapte de coruptie si evaziune fiscala. 

George Ivanescu a fost ridicat in urma perchezitiilor si adus la Directia Nationala Anticoruptie pentru a fi audiat, el fiind insotit de ofiterii care au pus in executare mandatul de aducere emis pe numele lui.

Procurorii DNA au facut, luni, 17 octombrie, 28 de perchezitii in Bucuresti si judetele Constanta, Ilfov, Buzau si Prahova, la sediile unor firme din industria viticola si la locuintele mai multor persoane, intr-un dosar in care se fac cercetari pentru infractiuni asimilate infractiunilor de coruptie si evaziune fiscala. Aceste fapte ar fi fost comise in perioada 2010-2014.

Surse judiciare au declarat, pentru News.ro, ca in ancheta sunt vizate firme din industria viticola, iar prejudiciul estimat pana la acest moment este de aproximativ 600 de milioane de lei.

Citește și
Robert Negoita
Robert Negoita, la DNA. "Mi-au pus de 7 ani sub sechestru tot. Le-au scos deja la licitatie"

George Ivanescu controleaza indirect, alaturi de Emanuel Corneliu Dobronauteanu si de alte persoane, producatorul de vinuri Murfatlar Romania SA, unul din primii zece jucatori de pe piata romaneasca a vinurilor.

Murfatlar Romania SA, companie intrata in insolventa in martie 2012, are ca principal actionar firma Euroavipo SA Posta Calnau - de asemenea in insolventa -, controlata, in acte, de o firma offshore din Insulele Virgine.

In martie 2014, instanta a dispus sechestrul asigurator, "in vederea garantarii prejudiciului produs prin infractiune", pe actiuni in valoare de 1,38 milioane lei.

In 2015, Murfatlar Romania SA a inregistrat o cifra de afaceri de 124,4 milioane lei si un profit net de 3,5 milioane lei, potrivit bilantului depus la Ministerul Finantelor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Bulut Halil, supranumit si
Bulut Halil, supranumit si "regele biscuitilor" din Romania, a fost retinut de DIICOT. Evaziune fiscala de milioane de euro

Bulut Halil, patronul companiei RoStar, supranumit si "regele biscuitilor" din Romania, a fost retinut de procurorii DIICOT pentru constituire a unui grup infractional organizat, evaziune fiscala in forma continuata si spalare de bani.

Robert Negoita, la DNA.
Robert Negoita, la DNA. "Mi-au pus de 7 ani sub sechestru tot. Le-au scos deja la licitatie"

 Primarul sectorului 3, Robert Negoita, s-a prezentat vineri la Directia Nationala Anticoruptie, in dosarul in care este cercetat pentru evaziune fiscala.

Stilista Adina Buzatu, plasata sub control judiciar pentru evaziune. Schema prin care ar fi pacalit statul cu o suma uriasa
Stilista Adina Buzatu, plasata sub control judiciar pentru evaziune. Schema prin care ar fi pacalit statul cu o suma uriasa

Stilista Adina Buzatu a parasit sediul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Ploiesti dupa mai multe ore de audieri, ea fiind plasata sub control judiciar pe cautiune, au declarat surse apropiate anchetei.

Recomandări
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru
PNRR, cursă contra cronometru. România trebuie să atragă într-un an suma pe care a reușit să o obțină în ultimii patru

Cu un an înainte de termenul-limită de implementare, Planul Național de Redresare și Reziliență rămâne una dintre cele mai mari mize economice ale României.

Atac cu drone al Rusiei în prima zi a anului, în apropiere de Tulcea. România a ridicat avioane de luptă
Atac cu drone al Rusiei în prima zi a anului, în apropiere de Tulcea. România a ridicat avioane de luptă

Ministerul Apărării anunţă că, joi dimineaţă, s-au înregistrat un nou atac rusesc cu drone asupra porturilor ucrainene de la Dunăre, fiind ridicate două aeronave din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi
Horoscop anul 2026, cu Neti Sandu. Cum va fi noul an pentru fiecare zodie. Previziuni, transformări și sfaturi

Neti Sandu și Andreea Marinescu discută despre anul 2026 din perspectiva astrologică: momentele cheie, schimbările importante și mesajele pe care astrele ni le transmit.