De ce preferă studenții români programele de internship. Cât câștigă pe lună. „Nu trebuie să părăsesc țara”

×
Publicitate

Este perioada în care studenții caută un loc unde să-și facă practica obligatorie pentru facultate, iar mulți preferă programele de internship pentru care sunt și plătiți.

Și companiile sunt pregătite să-i primească pe cei dornici să învețe, pe care apoi îi angajează dacă sunt buni.

Ramona este studentă în anul doi la Facultatea de Marketing iar acum termină stagiul de practică obligatoriu la o companie de resurse umane și este în căutarea unui program de internship pentru perioada verii.

Ramona Mărășteanu, studentă: „Câștigi experianță, te obișnuiești cu mediul de lucru în cadrul unei companii, să comunici”.

Și Cela, studentă la Facultatea de Management, a ales să facă practică la o rețea de firme de consultanță și audit unde a avut ocazia să descopere mai multe domenii.

Cela Sava-Musteață: „Mi-am dat seama prin intermediul acestui stagiu de practică că am oportunități de dezvoltare și în România, și nu trebuie să părăsesc țara.”

De altfel, la această companie, în jur de 200 de studenții trec pe la mai multe departamente că să își dea seama ce li se potrivește iar la final cei mai buni sunt angajați.

De asemenea, și elevii de liceu se pot înscrie pentru a face intership pe perioada vacanței.

Alina Gheuca, reprezentantul unei companii, senior manager resurse umane: „Ce ne interesează pe noi este motivația lor, de ce vrei tu o astfel de experiență. Cred că este un punct de plecare pentru a înțelege cum se văd ei într-o carieră și cum se raportează ei la muncă”.

Și pentru companiile din domeniu IT este important ca tinerii să fie dornici să prindă cât mai multe atunci când sunt în practică.

Andrei Ghiorghiu, Directorul unei companii de IT: „E evident că experiența nu poate să joace un rol important și atunci pe cât ne-am dori să mergem cu întrebări tehnice, pe atât de tare realizăm că scopul nostru este să definitivăm planul lor educațional și atunci mai degrabă ne uităm după o atitudine foarte corectă, o atitudine foarte pregătită să învețe”.

Studenții sunt interesați în general de inginerie, marketing, consultanță, finanțe și IT, potrivit unui studiu la care au răspuns 1.600 de persoane.

Maria Marin, reprezentantul unei companii de resurse umane: „Cele mai apreciate au fost cele care oferă oportunități de creștere pe mai departe. Cunoașterea și stabilitatea au fost criteriile care au primat și pe cealaltă parte este și zona de beneficii, pentru ei în primul rând este un factor decisiv în alegerea viitoarei oportunități.”

Un student poate să câștige până-n 2.000 de lei pe lună într-un program de intership.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.
Citește și...
Pățania unui șofer care a crezut că se poate plimba cu mașina pe malul mării. Totul s-a întâmplat în Eforie Nord

A crezut că se poate plimba cu mașina pe malul mării, dar a rămas blocat în nisip. I s-a întâmplat unui șofer din Argeș pe plaja din Eforie Nord.

Cât costă o călătorie cu trenul de la Satu Mare la Mangalia. Ca durată, drumul depășește 20 de ore

Orașele mari din toate regiunile țări vor fi conectate în perioada verii cu stațiunile de pe litoralul românesc. Timp de trei luni, 30 de garnituri vor sta la dispoziția celor care vor să-și petreacă vacanța la malul mării.

MAE: Toţi cei şase cetăţeni români care solicitaseră sprijin pentru evacuare au părăsit Noua Caledonie

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunţat, sâmbătă, că toţi cei şase cetăţeni români care solicitaseră sprijin pentru evacuare au părăsit Noua Caledonie, cu diferite curse aeriene.

 

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.