David Popovici şi Adrian Rădulescu au fost decoraţi de Iohannis. ”Sportivii noştri au nevoie de mai multă implicare”

×
Codul embed a fost copiat

Preşedintele Klaus Iohannis a conferit Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Cavaler sportivului David Popovici, dublu medaliat cu aur, la Campionatele Mondiale de la Budapesta.

Şeful statului i-a felicitat pe amândoi pentru performanţele obţinute şi a făcut apel la autorităţi să sprijine sportivii. „Fiecare tânăr sportiv trebuie să se simtă susţinut şi încurajat de autorităţi, iar aici fac un apel cât se poate de clar către decidenţi: Implicaţi-vă şi creaţi cadrul de care sportivii noştri au nevoie pentru a face performanţă! Sportivii noştri au nevoie de mai multă implicare din partea autorităţilor centrale şi locale, atât din punct de vedere financiar, cât şi prin dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii sportive, astfel încât aceştia să se poată antrena la cele mai înalte standarde”, a mai spus Klaus Iohannis, conform news.ro.

"Sunt onorat şi recunoscător şi mulţumesc tuturor celor care ne-au fost aproape. Suntem doar la început. Avem o misiune pe care încercăm să o ducem la capăt şi anume să facem din sport o prioritate naţională, să face sportul ambasadorul ţării noastre", a spus David Popovici.

Titlul a fost oferit în semn de înaltă apreciere şi recunoştinţă pentru talentul, dăruirea, devotamentul şi profesionalismul de excepţie dovedite în cadrul celei de-a 19-a ediţii a Campionatelor Mondiale de Nataţie de la Budapesta (18 iunie – 3 iulie 2022), impunându-se ca un simbol al tinerei generaţii de campioni şi contribuind, pe această cale, la afirmarea sportului românesc pe plan internaţional.

De asemenea, în semn de înaltă apreciere şi recunoştinţă pentru dăruirea, devotamentul şi profesionalismul de care a dat dovadă în pregătirea participării româneşti la cea de-a 19-a ediţie a Campionatelor Mondiale de Nataţie de la Budapesta (18 iunie – 3 iulie 2022), contribuind astfel la cucerirea a două medalii de aur, Preşedintele României a conferit Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Cavaler antrenorului Adrian Rădulescu.

La ceremonia de la Cotroceni a fost prezent şi preşedintele COSR, Mihai Covaliu.

„Sunt foarte bucuros să vă întâlnesc şi să vă felicit atât personal, cât şi în numele tuturor românilor pentru rezultatele deosebite obţinute în cadrul Campionatelor Mondiale şi Europene de Nataţie. Transmit cu acest prilej felicitări tuturor sportivilor români care au participat la aceste competiţii, precum şi antrenorilor şi membrilor delegaţiilor. Dragă David, La doar 17 ani, aţi reuşit performanţa extraordinară de a deschide un noul capitol în istoria nataţiei româneşti. În semn de preţuire, vă confer astăzi cea mai înaltă distincţie a statului român pentru parcursul sportiv de excepţie de până acum. Prin multă muncă, antrenamente epuizante, sacrificii şi încredere în forţele proprii, aţi reuşit să deveniţi unul dintre cei mai tineri campioni mondiali din toate timpurile, să doborâţi recorduri şi să ajungeţi de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului mondial. Dovediţi în fiecare zi, prin exemplul personal, o conduită morală de excepţie, disciplină, maturitate şi modestie, calităţi cu care aţi cucerit inimile tuturor. Sunt convins că reprezentaţi o sursă de inspiraţie nu doar pentru copii, ci pentru românii de toate vârstele. Apreciez în mod deosebit energia cu care aţi vorbit publicului despre participarea la activităţi sportive şi despre beneficiile unui stil de viaţă activ şi sănătos. Pentru a atinge un record este nevoie de o miime de secundă, performanţă care se construieşte prin ani de muncă şi cu foarte multă dedicare şi seriozitate. Nu trebuie să uităm că, în tot acest timp, în spatele succesului unui campion stă o echipă bine sudată, acei oameni discreţi, care împărtăşesc fiecare moment şi emoţie. Vreau să transmit mulţumiri şi aprecieri familiilor, membrilor echipei, prietenilor şi profesorilor care vă susţin şi vă încurajează. Însă cei mai importanţi sunt părinţii, care merită întreaga recunoştinţă pentru modul în care v-au crescut şi îndrumat, pentru susţinerea lor, precum şi pentru toate sacrificiile făcute. Lucrurile bune se fac în echipă, iar în spatele performanţelor lui David se află un alt tânăr excepţional. Adrian Rădulescu a demonstrat că este mai mult decât un antrenor, este un profesionist desăvârşit, un adevărat mentor, prieten şi un exemplu demn de urmat de către sportivii săi.”, a spus Iohannis.

Preşedintele României a făcut apel la autorităţi să se implice în sprijinirea şi ajutorarea sportivilor.

„David Popovici şi Adrian Rădulescu sunt doi tineri care au ajuns la performanţe extraordinare. Ei sunt cei care fac cinste ţării noastre şi care poartă cu mândrie drapelul în întreaga lume. România are foarte mulţi tineri sportivi cu potenţial. Cu toate acestea, din păcate, în domeniul infrastructurii sportive şi al planurilor concrete de acţiune suntem încă departe de a vorbi despre un aport esenţial din partea statului. Avem nevoie de o strategie clară pentru sportul românesc, de mai multe investiţii şi de o abordare foarte serioasă. Rezultatele sportivilor obligă autorităţile să facă o prioritate din acest domeniu. Sportul, în definitiv, este despre educaţie, disciplină, pasiune, talent, fairplay, este despre o societate care se dezvoltă armonios şi sănătos. Fiecare tânăr sportiv trebuie să se simtă susţinut şi încurajat de autorităţi, iar aici fac un apel cât se poate de clar către decidenţi – Implicaţi-vă şi creaţi cadrul de care sportivii noştri au nevoie pentru a face performanţă! Sportivii noştri au nevoie de mai multă implicare din partea autorităţilor centrale şi locale, atât din punct de vedere financiar, cât şi prin dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii sportive, astfel încât aceştia să se poată antrena la cele mai înalte standarde”, a completat şeful statului.

El şi-a exprimat încrederea că pe cei doi îi va aştepta un drum plin de satisfacţii şi se vor dedica cu aceeaşi pasiune nataţiei.

„Dragă David, Dragă Adrian, Împreună aţi găsit reţeta excelenţei sportive, iar legătura voastră sunt sigur că va continua cu realizări la fel de frumoase. Am convingerea că ne veţi oferi noi momente de bucurie. Românii vă sunt alături şi vă susţin! Vă felicit din toata inima pentru victoriile obţinute şi vă mulţumesc pentru că reprezentaţi România. Sunt sigur că vă aşteaptă un drum plin de satisfacţii şi că vă veţi dedica cu aceeaşi pasiune acestui sport! Vă urez mult succes şi la viitoarele competiţii!”, a conchis preşedintele Iohannis.

Articol recomandat de sport.ro
Roman Abramovich a încercat să-l salveze pe Navalny printr-un schimb de prizonieri
Roman Abramovich a încercat să-l salveze pe Navalny printr-un schimb de prizonieri
Citește și...
MAE confirmă că cele două românce, mamă și fiică, au murit în tragicul incendiu din Valencia
MAE confirmă că cele două românce, mamă și fiică, au murit în tragicul incendiu din Valencia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunșat marți seara că autoritățile spaniole au notificat reprezentanții Consulatului României că au finalizat procesul de identificare a victimelor din incendiul care s-a produs în urmă cu câteva zile în Valencia.

Scandal pe o stradă din Timişoara. Un bărbat a aruncat centrala termică peste maşina unui vecin
Scandal pe o stradă din Timişoara. Un bărbat a aruncat centrala termică peste maşina unui vecin

Un bărbat de 38 de ani implicat marţi seară într-o altercaţie în Timişoara a fost încătuşat de poliţiştii sosiţi la faţa locului şi în drum spre audieri s-a lovit intenţionat la cap în maşina Poliţiei, provocându-şi răni.

Cultură de canabis, depistată în judeţul Buzău. Doi inculpaţi au fost arestaţi preventiv
Cultură de canabis, depistată în judeţul Buzău. Doi inculpaţi au fost arestaţi preventiv

Tribunalul Braşov a dispus, marţi, arestarea preventivă a doi inculpaţi care au fost reţinuţi de procurorii DIICOT într-un dosar de trafic de droguri de risc.

 

Recomandări
Reacția Ucrainei după ce Macron a spus că nu poate fi exclusă o trimitere de trupe occidentale în războiul cu Rusia
Reacția Ucrainei după ce Macron a spus că nu poate fi exclusă o trimitere de trupe occidentale în războiul cu Rusia

Declaraţiile preşedintelui Emmanuel Macron, potrivit cărora ”nu poate fi exclusă” o trimitere a unor trupe la sol din Occident în Ucraina sunt un ”semnal bun”, îşi exprimă marţi bucuria preşedinţia ucraineană.

MAE confirmă că cele două românce, mamă și fiică, au murit în tragicul incendiu din Valencia
MAE confirmă că cele două românce, mamă și fiică, au murit în tragicul incendiu din Valencia

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunșat marți seara că autoritățile spaniole au notificat reprezentanții Consulatului României că au finalizat procesul de identificare a victimelor din incendiul care s-a produs în urmă cu câteva zile în Valencia.

Pîrvulescu, despre ipoteza trimiterii de trupe occidentale în Ucraina: „N-a fost o scăpare a lui Macron. A făcut-o special”
Pîrvulescu, despre ipoteza trimiterii de trupe occidentale în Ucraina: „N-a fost o scăpare a lui Macron. A făcut-o special”

Ipoteza trimiterii de trupe occidentale în Ucraina le dă fiori reci tuturor europenilor care încă speră că războiul nu se va extinde. Punerea în practică pare totuși foarte îndepărtată, cred analiștii.