CSM a respins solicitarea MJ privind avizarea OUG de modificare a Codurilor penale, dupa ce a ramas fara obiect

CSM

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a analizat solicitarea Ministerului Justitiei de avizare a Ordonantei de Urgenta prin care a fost abrogata ordonanta vizand modificarea Codurilor penale.

UPDATE 16:00 Consiliul Superior al Magistraturii a respins, marti, solicitarea Ministerului Justitiei pentru avizarea proiectului de Ordonanta de Urgenta a Guvernului de abrogare a OUG privind modificarea Codurilor penale, dupa ce s-a constatat ca a ramas fara obiect, a anuntat purtatorul de cuvant al CSM, Daniela Lecca, conform Agerpres.

"Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a respins, ca ramasa fara obiect, solicitarea Ministerului Justitiei de avizarea ordonantei de abrogare (OUG numarul 14/2017 - n.r.) a Ordonantei 13, avand in vedere ca aceasta este deja publicata, dispozitiile sale fiind in vigoare inca de la data de 5 februarie", a precizat Daniela Lecca.

Pe 5 februarie, Ordonanta de urgenta pentru abrogarea OUG privind modificarea Codului penal si a Codului de procedura penala a fost publicata in Monitorul Oficial.

In ordonanta de urgenta numarul 14, care a fost adoptata de Guvern in sedinta de duminica, se precizeaza ca OUG nr. 13/2017 pentru modificarea si completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul penal si a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala, publicata in Monitorul Oficial din 1 februarie, se abroga.

Citește și
Florin Iordache, ministrul Justitiei
Ministrul Justitiei, balba dupa balba privind modificarea Codurilor penale. Proiectul de lege a fost amanat, pentru moment

La punctul 10 al ordinii de zi a sedintei de marti a CSM, programata sa inceapa la ora 11.00, este trecuta solicitarea Ministerului Justitiei privind avizarea proiectului de Ordonanta de Urgenta pentru abrogarea OUG 13/2017, relateaza news.ro.

Solicitarea de avizare a proiectului a fost inregistrata la Ministerul Justitiei duminica 5 februarie, in ziua in care OUG 13 a fost abrogata de Guvern.

In solicitarea trimisa CSM, semnata de Florin Iordache, numarul legii privind Codul penal este scris gresit, repectiv "Legea 268/2009”.

Ministerul Justitiei a transmis ca "nu este preocupat sa elaboreze un proiect de lege privind modificarea si completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul penal si a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala", sustinand ca in prezent centralizeaza deciziile pronuntate de Curtea Constitutionala cu privire la aceste acte normative.

De altfel, ministrul Justitiei, Florin Iordache, a afirmat luni, in timp ce jurnalistii alergau dupa el pe holurile Parlamentului, ca proiectul de lege privind modificarea Codurilor penale nu va mai fi depus niciunde, in conditiile in care doreste o dezbatere mai ampla.

Jurnalistii au incercat sa ii puna ministrului Justitiei o serie de intrebari pentru a clarifica ce se va intampla cu proiectul de lege privind modificarea Codurilor penale, dupa ce MJ a anuntat ca nu mai este preocupat de acest subiect, dar CSM a anuntat ca actul normativ a fost depus la Consiliu.

Anuntul MJ a fost facut la cateva ore dupa ce ministrul Florin Iordache spunea ca Ministerul elaboreaza un nou proiect de lege pentru modificarea codurilor penale, care va fi pus in dezbatere luni si va ramane in consultare publica 30 de zile, timp in care specialistii isi vor putea spune punctele de vedere.

Iordache a mai spus ca, in momentul in care a fost abrogata OUG 13/2017, s-a revenit la forma initiala a codurilor penale, forma care cuprinde foarte multe aspecte neconstitutionale.

"Acum, in Codul penal si in Codul de procedura penala sunt foarte multe articole neconstitutionale", a sustinut Iordache, aratand ca scopul noului proiect de lege este de a corecta aceste articole neconstitutionale.

Iordache a sustinut din nou ca OUG 13 privind modificarea codurilor penale avea toate avizele necesare.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni, referitor la modificarea Codurilor penale, ca, inainte de a se initia proiecte in Parlament, ar trebui sa inceapa o dezbatere serioasa, sub egida Academiei Romane, la care sa participe atat asociatiile magistratilor, cat si experti straini si specialisti din domeniu.

Guvernul a adoptat, in seara zilei de 31 ianuarie, prin Ordonanta de Urgenta, modificarea codurilor penale, fara avizul CSM.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Grindeanu, despre abrogarea OUG 13:
Grindeanu, despre abrogarea OUG 13: "Au venit semnale din strada si din alte parti". De ce nu il demite pe Iordache

Premierul Sorin Grindeanu a dat un raspuns uimitor jurnalistilor aflati la Palatul parlamentului, dupa ce a fost intrebat de ce nu il demite pe ministrul Justitiei, Florin Iordache, dupa tot scandalul provocat de modicarea Codurilor Penale.

Ministrul Justitiei, balba dupa balba privind modificarea Codurilor penale. Proiectul de lege a fost amanat, pentru moment
Ministrul Justitiei, balba dupa balba privind modificarea Codurilor penale. Proiectul de lege a fost amanat, pentru moment

Ministrul Justitiei renunta oficial la proiectul de lege prin care intentiona sa modifice Codul penal si cel de procedura penala. Cel putin deocamdata.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.