Conditia prin care zeci de mii de soferi ar putea scapa de amenzile in plus pentru roviniete

×
Publicitate

Noua lege, adoptata saptamana aceasta de parlament, ii scuteste de plata celor 28 de euro perceputi de stat la fiecare penalizare. 

Unii avocati considera inclusiv ca cei care au cumulat mai multe biruri pot sa plateasca doar unul. "Gresit", sar reprezentantii ''Companiei de Drumuri''.

" TARIFELE DE DESPAGUBIRE (...)CONTESTATE in instanta pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se ANULEAZA". Aceasta este fraza care le va readuce zambetul pe chip zecilor de mii de soferi prinsi fara rovinieta in ultimii ani.

In traducere libera romanii care au contestat amenzile primite vor fi scutiti de plata tarifului de 28 de euro cerut pana acum de Compania de drumuri si raman doar cu amenda de 250 de lei.

Potrivit CNADNR, recordman-ul in materie este un sofer care a incasat anul trecut 217 penalizari. Daca acesta a depus contestatii pentru fiecare dintre ele, atunci noua lege il scuteste de plata a 6076 de euro.

Unii avocati merg si mai departe. ''Aceasta reglementare nu se aplica doar pentru viitor ci si pentru trecut. Se aplica sanctiunea o singura data, 300 de lei amenda si despagubirea o singura data, 28 de euro. Asta este tot. Toate celelate sunt desfiintate" spune avocatul Gheorghe Piperea.

Noile prevederi vor intra in vigoare odata cu publicarea legii in monitorul oficial. Legea elimina cu totul tariful de 28 de euro cerut pana acum de CNADNR . Si prevede ca soferii nu mai pot fi amendati a doua oara pana cand nu primesc acasa procesul verbal pentru prima contraventie.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Protestul de pe stalp, langa Cotroceni, la a treia editie.Sarbatoritul Nicu n-a cedat usor nici acum

Pentru al treilea an consecutiv, de ziua lui, un tanar din Bucuresti si-a facut un cadou inedit: s-a urcat pe un stalp din preajma Palatului Cotroceni si a insistat sa vina Traian Basescu.

Basescu nu a depus plangere contra lui Ponta, dar il poate SUSPENDA. Cum e posibil si ce spune legea

In ciuda speculatiilor aparute joi dupa-amiaza, presedintele Romaniei nu a facut si nici nu va face plangere penala impotriva premierului Ponta.

VIDEO. Victor Ponta, confundat de jurnalisti la Consiliul European: "Nu sunt presedintele Romaniei"

Jurnalistii straini i s-au adresat premierului Victor Ponta joi, la Consiliul European, cu formula "mister president", el replicandu-le in limba engleza ca nu este presedintele.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.