Canicula a doborat zeci de oameni. S-au inregistrat peste 180 de urgente, iar 10 persoane au lesinat din cauza caldurii

×
Publicitate

Sarbatoarea Sfintei Marii ne-a gasit in plina canicula. Pentru a treia zi consecutiv, avem cod galben de caldura, e adevarat, restrans pe 12 judete din sud-estul tarii, plus Bucurestiul.

Sunt asteptate temperaturi de 35-36 de grade Celsius in sud-estul Romaniei, iar indicele de confort termic a depasit 80 de unitati.

Medicii le recomanda celor care vor sa mearga in aer liber sa aiba grija si sa nu stea mult in soare. De asemenea, este bine sa va hidratati cat mai bine, sa beti in jur de 2 litri de apa, chiar daca nu apare senzatia de sete. De asemenea, evitati cafeaua si alcoolul, pentru ca ele favorizeaza deshidratarea.

Cei mai expusi sunt copiii si varstnicii, iar la serviciul de ambulanta au fost inregistrate peste 180 de urgente, iar 10 persoane au fost diagnosticate cu lipotimie.

Aerul fierbinte se mai domoleste incepand cu aceasta seara in sud-estul tarii, cand expira si codul galben emis de meteorologi.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
Citește și...
Zeci de mii de români fac voluntariat în situații de urgență prin programul „Salvator din Pasiune”

Într-un deceniu, peste 18.000 de români au ales să facă voluntariat în situații de urgență. Au urmat cursuri în cadrul programului național „Salvator din Pasiune” și au participat la misiuni ca parte din echipajele medicale sau ca pompieri.

Criminalul adolescentului român ucis la Roma, condamnat la închisoare pe viață. Alți trei complici, trimiși după gratii

Închisoare pe viață - este pedeapsa primită de individul care în urmă cu doi ani a împușcat mortal un adolescent român, într-o parcare din Roma.

Transfăgărășan se pregătește de redeschidere. Drumarii lucrează pentru înlăturarea zăpezii. Când s-ar putea circula

Se fac pregătiri pentru redeschiderea Transfăgărășanului. 80 de drumari lucrează, în aceste zile, pentru înlăturarea zăpezii la altitudini mari. În plus, înlocuiesc parapetul metalic, curăță șanțurile și zidurile de sprijin.

Recomandări
Liderii europeni vor veni la București în plină criză politică. Trump a decis pe cine va trimite la summitul B9

Statele Unite ale Americii vor fi reprezentate la summitul B9 de la București de Thomas DiNanno, subsecretar de stat. Inițial, invitația din partea autorităților române i-a fost adresată lui Donald Trump.

Atribuțiile guvernului interimar. Moțiunea PSD-AUR a lăsat România fără putere de semnătură pentru 10 miliarde de euro

Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis într-un moment delicat, cu reforme blocate și termene-limită pentru PNRR. România riscă să piardă miliarde de euro în lipsa unor decizii rapide și a unui acord politic pentru proiectele mari. 

Cât de greu este pentru un străin să devină, oficial, român. Ce l-a impresionat pe Arun, din India, la istoria României

Zeci de cetățeni din Columbia, Noua Zeelandă, Egipt sau Turcia au depus astăzi jurământul de credință față de România și au devenit cetățeni cu acte și drepturi depline.