ANIMAȚIE GRAFICĂ. Fenomenul ce produce temperaturile record din ultima perioadă

×
Publicitate

Planeta a traversat cea mai călduroasă lună iunie, din istoria măsurătorilor meteo.

Cercetătorii de la Copernicus, serviciul Comisiei Europene care monitorizează starea planetei, spun că temperatura de luna trecută a fost mai mare cu 0,1 grade Celsius faţă de recordul din iunie 2016.

Valurile de căldură severă au acoperit Europa mai devreme, şi pentru mai mult timp, decât de obicei, iar totul este pus pe seama încălzirii globale.

Pe de altă parte... sunt tot mai dese episoadele de vreme extremă. De pildă vineri, capitala României a fost sub un cod portocaliu de furtuni.

Soarele transmite radiaţiile sale către Pământ pe care, îl încălzeşte ceea ce face ca planeta noastră să transmită înapoi propriile radiaţii. În mod normal, unele dintre acestea se reflectă în plafonul de nori şi se întorc, dar cele mai multe străpung atmosfera şi se pierd în univers.

Din cauza poluării însă, concentraţii masive de gaze de seră se adună în atmosfera Pământului şi acţionează ca un zid.

Aşa că radiaţiile emise de pământ care ar trebui să străpungă atmosfera, se lovesc de aceasta centură de gaze poluante şi se întorc spre pământ pe care îl supraîncălzesc. Rezultatul îl simtitm cu toţii.

Şi este acum certificat de informaţiile specialiştilor Copernicus.
Freja Vamborg, Senior Scientist, Copernicus Climate Change Service:"Ce am constat în această lună iunie în Europa a fost cea mai mare temperatura înregistrată de la începutul măsurătorilor, o temperatură cu 2 grade mai mare faţă de perioada de referinţă din anii 80-90 şi începutul anilor 2000."

În urmă cu un secol, valurile de canicula aveau cu 4 grade mai puţin decât acum, spun cercetătorii, şi veneau şi mai târziu, de regulă în lunile iulie şi august.

Bogdan Antonescu, climatolog: ”Nu numai valurile de căldură sunt influenţate de schimbările climatice ci şi fenomenele extreme. Cu cât creşte temperatura cu atât putem avea mai multă energie înmagazinată în atmosferă. Această energie este apoi eliberată şi putem să avem dezvoltări convective deci furtuni din acestea cu dezvoltare pe verticală mare care pot produce fenomene extreme:grindina de mari dimensiuni cum am avut zilele trecute, tornade, descărcări electrice frecvente, inundaţii mai ales, intensificări ale vântului”.

Iar toate cercetările conduc către aceeaşi concluzie: oamenii sunt cei care îşi fac rău singuri. Predicţiile specialiştilor s-au adaptat şi ele noilor realităţi şi nu arată deloc bine.

Freja Vamborg: "Odată cu un climat global mai cald, valurile de canicula vor deveni şi mai frecvente şi mai intense iar asta s-a observat deja şi asta e de fapt diferit faţă de acum 20 de ani"

Organizaţia Mondială de Meteorologie a anunţat că, la cum arată până acum, şi 2019 este pe cale să devină unul dintre cei mai fierbinţi ani din istorie. Iar efectele directe ale încălzirii globale se vor vedea până la sfârşitul secolului: deşertificarea unor zone întinse, dispariţia unor specii de peşti şi animale, creşterea nivelului apelor oceanului planetar.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Turişti terorizaţi de urşii gunoieri, în mai multe staţiuni. Animalele nu se tem de nimic

Mânaţi de foame urşii sunt tot mai prezenţi în staţiunile de munte.

Un bulevard din București, inundat din cauza ploii. Pompierii intervin cu motopompe

Pompierii intervin cu trei autospeciale şi trei motopompe pentru degajarea apei acumulate pe bulevardul Theodor Pallady, informează vineri ISU Bucureşti - Ilfov.

Produs retras preventiv de Lidl, după ce la analize a fost depistată Salmonella

Lidl România a anunţat că retrage de la comercializare produsul Ciolan Presat din gama "Cămara Noastră"

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.