36 de muncitori srilankezi, blocați în Otopeni după ce au fost concediați de la fabrică

×
Publicitate

36 de muncitori srilankezi, concediaţi de o fabrică de confecţii din Botoşani, au fost aduşi duminică seară pe aeroportul Otopeni. Străinii sperau să se întoarcă acasă, dar zborurile spre ţara lor sunt sistate.

Ministrul Muncii, Violetă Alexandru, i-a vizitat şi încearcă să le găsească alt loc de muncă în România.

Muncitorii din Sri Lanka au sosit pe Aeroportul Otopeni cu speranţa că vor putea pleca acasă sau că îşi vor găsi o altă slujbă până în august, când le expiră permisul de muncă. Drumul a fost asigurat de o firmă de transport din Botoşani.

Cum zborurile spre ţara lor sunt sistate în această perioadă, autorităţile au fost nevoite să găsească soluţii alternative.

Cei 36 de cetăţeni Sri Lankezi au fost cazaţi între timp la un hotel din Otopeni. Cu toţii le-au transmis autorităţilor că nu vor să se întoarcă la Botoşani, dar nici la ei în ţară, drept urmare Ministrul Muncii a sosit aici în vizită pentru a găsi soluţii şi eventual pentru a le găsi un nou loc de muncă în România.

Scandalul a început acum o lună, când unul dintre muncitorii srilankezi de la o fabrică de confecţii din Botoşani s-a infectat cu COVID 19 şi a fost internat. 6 colegi au intrat automat în izolare. De teamă, şi restul au vrut să se izoleze. Drept urmare, au lipsit de la serviciu cel puţin o săptămână, iar angajatorul le-a desfăcut contractele de muncă.

"Ne simţim umiliţi. Nu ne-am aşteptat, am primit salariile tăiate."

"Am lucrat pentru această companie timp de 15 luni, dar am primit salariul întreg doar pentru 3 sau 4 luni, celelalte salarii au fost tăiate. "

După ce li s-au desfăcut contractele, cetăţenii străini au cerut să plece spre Roman, însă autorităţile i-au plasat în carantină instituţionalizată 14 zile.

Potrivit contractului de muncă, dacă nu îşi găsesc un nou serviciu în următoarele 90 de zile, srilankezii vor fi nevoiţi să se întoarcă în ţara natală.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Tot mai multe magazine permit accesul clienţilor fără să le măsoare temperatura

Tot mai multe magazine permit accesul clienţilor fără să le măsoare temperatura. Dacă un mare lanţ a anunţat oficial asta, în altele agenţii de pază nu-i mai întreabă pe oameni dacă sunt de acord cu această măsură.

O tânără în scaun rulant a fost agresată și răsturnată de un tânăr, în Cluj, în urma unui conflict

Incident scandalos surprins într-o stație de autobuz din Cluj. O tânără aflată într-un scaun rulant a fost agresată și răsturnată de un individ care a fugit, dar a fost prins și reținut.

Liviu Dragnea rămâne după gratii. Contestația la executarea pedepsei i-a fost respinsă

Fostul lider PSD a fost audiat luni, prin videoconferinţă, el solicitând judecătorilor ICCJ să fie eliberat din penitenciar. Constestația sa a fost respinsă de către Instanță.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.