Un bărbat din Bacău și-a ucis tatăl în bătaie, după ce i-a reproșat că nu se duce la muncă

×
Publicitate

Certurile tot mai intense dintre fiu și tată au dus la crimă într-o familie din comuna Helegiu, județul Bacău.

Supărat că părintele său îi reproșează că nu se duce la muncă, un bărbat de 40 de ani și-a pierdut controlul și și-a bătut crunt tatăl. Victima a fost găsită fără suflare de echipajul medical, alertat de o rudă. Suspectul este arestat preventiv pentru 30 de zile și, dacă va fi găsit vinovat, va sta următorii 25 de ani în închisoare.

Duminică seară, cei doi, supărați că au rămas fără bani, s-au luat la ceartă, iar procurorii spun că fiul și-ar fi atacat tatăl cu un par.

L-ar fi lovit cu sălbăticie în curtea casei și când și-a dat seama ce a făcut, s-a dus la un unchi să ceară ajutor. Din păcate, echipajul medical nu a mai putut decât să constate moartea bătrânului.

Nepotul victimei: „Tatăl era acasă și a venit inculpatul și i-a zis: „L-am bătut pe tatăl dumneavoastră și l-am bătut cam grav, să mergeți să vă uitați"

Reporter: „V-a zis că l-a bătut.”

Nepot: „Da, dar acum ce conflict au avut ei între ei, cine știe.”

Reporter: „Când ați ajuns acolo, în ce stare era?”

Nepot: „Era mort deja. A venit ambulanța, a venit procuratura, au venit criminaliștii și au sigilat tot acolo.”

Atât tatăl, cât și fiul se certau deseori, spun vecinii, iar bătrânul îi reproșa băiatului său că nu vrea să muncească.

Reporter: „Au mai fost certuri între ei?”

Bărbat: „Da' numai o dată?”

Reporter: „L-a mai și lovit pe tată?”

Bărbat: „Nu mai știu, se băteau între ei care și cum. Nu s-a băgat nimeni.”

Vecin: „E ceva groaznic să își omoare fiul tatăl.”

Reporter: „De la ce s-ar fi întâmplat asta?”

Vecin: „Tot de la bani, că nu avea cu ce să își ia niciunul. Nu lucra niciunul și neavând, a ieșit scandal între ei.”

Anchetatorii l-au găsit pe suspect în casa unchiului și, inițial, acesta a negat crima.

Pe baza probelor, bărbatul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile și riscă să își petreacă următorii 25 de ani după gratii.

Cristinel Ciocântă, șef Secția Penală Tribunalul Bacău: „Inculpatul este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de omor sub forma violenței în familie.”

Singurul care se poate ocupa acum de înmormântare este un alt fiu al victimei, aflat la muncă în străinătate. Rudele i-au dat deja vestea prin telefon și bărbatul a anunțat că urmează să vină în țară pentru a-și îngropa tatăl.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Tragedie în Italia. Un român, acuzat că a agresat sexual și omorât un bebeluș

O dramă teribilă zguduie Italia. Un român în vârstă de 25 de ani este acuzat că a agresat sexual și a omorât în bătaie un bebeluș în vârstă de numai un an și jumătate.

Un fost profesor din Arad a fost găsit împuşcat în cap. Ce indică primele cercetări

Un bărbat de 66 de ani din Arad - fost profesor de fizică la cel mai bun liceu din oraș - a fost găsit fără suflare în curtea blocului în care locuia.

Incendiu la un adăpost pentru oamenii străzii din Capitală. "Am auzit o femeie care urla"

S-a dat alarma aseară, în fața Gării de Nord, după ce un adăpost improvizat, ce servea drept casă pentru oamenii străzii, a luat foc.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.