Bărbat, mort după ce a fost strivit de o autobasculantă. Ce spun martorii

×
Publicitate

Un bărbat de 61 de ani a murit joi dimineața într-o localitate din Bistriţa Năsăud, strivit de o autobasculantă.

Bărbatul se afla pe locul din dreapta al autoutilitarei când şoferul a făcut o manevră greşită, a pierdut controlul volanului, iar maşina s-a răsturnat.

Bărbatul de 61 de ani lucra de ani buni pe excavator, iar joi misiunea lui era să încarce o autobasculantă cu piatra scoasă din balastiera din localitatea Piatra.

La un moment dat bărbatului i s-a terminat combustililul la utilaj aşa că s-a urcat în autoutilitara condusă de colegul său de 66 de ani pentru a merge la sediul firmei.

Nimeni nu ştie ce manevră a făcut şoferul camionului, astfel încât a pierdut controlul maşinii - iar vehiculul s-a răsturnat.
Speriat pasagerul din dreapta ar fi vrut să sară din maşină însă a fost prins chiar sub maşină încărcată cu balastru.
Medicii sosiţi la faţa locului nu au mai avut ce face pentru victimă în schimb şoferul a fost transportat la spital şi este în afara oricărui pericol.

Cei doi bărbaţi de 66 şi 61 au fost trimişi la balastiera din localitatea Piatra pentru a încărca autobasculanta cu pietriş.

La un moment dat, excavatorul a rămas fără combustibil. Şoferul şi colegul său s-au urcat în maşină, pentru a merge la sediul firmei, însă la ieşirea din balastiera se pare că bărbatul de 66 de ani care era la volan a făcut o manevră greşită iar mastodontul s-a răsturnat.

Speriat pasagerul din dreapta a încercat să scape şi a sărit din cabină, însă a fost prins sub camionul răsturnat.

Localnic: "Asta ar fi vrut să iasă în pantă şi a schimbat frana cumva, a dat înapoi în bordura unde îi maşina acum şi când a dat în bordura s-a răsturnat."

Proprietar balastieră: "Ei au venit să excaveze aici, avem permis de exploatare, s-au urcat în maşină, aţi văzut nu e panta, nu e nimic, cred că au scăpat maşina în spate şi s-au răsturnat, ăla a vrut să sară"

Pompierii s-au chinuit 30 de minute pentru a-l scoate pe bărbat de sub autobasculantă. Omul murise pe loc.

Florin Barburaș - Şef Garda Beclean ISU BN: "Am acţionat pentru a scoate victime cu mari dificultăţi din cauză că a fost puţin panta. Am reuşit să extragem victima şi am predate-o serviciului de medicină legală."

Şoferul maşinii s-a ales cu un traumatism cranian care nu îi pune viaţa în pericol. Acum este internat la spitalul judeţean din Bistriţa.

Poliţiştii au deschis o anchetă, iar inspectorii de muncă trebuie să stabilească imprtejurarile în care s-a petrecut accidentul.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Bărbatul din Galați care ținea de două săptămâni în casă cadavrul iubitei sale a fost arestat. Ar fi ucis-o în bătaie

Bărbatul de 40 de ani din Galați, care ținea de două săptămâni în casă trupul neînsuflețit al partenerei sale, a fost arestat. Procurorii au ajuns la concluzia că el ar fi cel care a ucis-o în bătaie pe femeia de 59 de ani.

O femeie din Prahova a fost amenințată cu moartea de soț. Bărbatul a fost reținut după ce a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 58 de ani din Sângeru, județul Prahova, a fost reținut de polițiști după ce, aparent fără motiv, și-ar fi luat soția la bătaie. 

Avocat din Iași, condamnat la 9 ani și 2 luni de închisoare după ce și-a bătut cu bestialitate fosta parteneră

Aproape 10 ani de închisoare, cu executare. Atât a primit un avocat din Iași, în vârstă de 54 de ani, care și-a bătut cu bestialitate o fostă parteneră.

Recomandări
Cum ar fi fost doborâte dronele de un F-16 românesc. Cele trei tipuri principale de armament ale aeronavei de luptă

Doborârea celor două drone de tip Shahed/Geran-2 de către un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române ridică întrebarea privind armamentul folosit într-o astfel de misiune de interceptare.

După luni de blocaj, SUA și Ucraina pregătesc un nou plan de pace. Speră că Rusia va accepta un armistițiu aerian

Ucraina și SUA lucrează la o nouă inițiativă de pace pe care intenționează să o prezinte Rusiei, sperând că schimbările de pe front și intensificarea atacurilor aeriene vor determina Moscova să accepte cel puțin un armistițiu în spațiul aerian.

O a doua dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, în apropiere de Delta Dunării. Reacția MApN

O nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, sâmbătă dimineață, în apropiere de Delta Dunării. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan.