Actrita Elena Sereda de la TNB a incetat din viata

Elena Sereda

Colegii din Teatrul National Bucuresti anunta cu adanca durere incetarea din viata a actritei Elena Sereda marti, 24 august 2010.

Absolventa a Conservatorului Regal de Muzica si Arta Dramatica, a debutat pe prima scena in 1945, in spectacolul „Asta-i ciudat” de Miron Radu Paraschivescu, regia Tudor Musatescu.

A jucat in numeroase alte reprezentatii ale Naţionalului, dintre care amintim: „Macbeth” de William Shakespeare, celebrul spectacol cu masti al lui Ion Sava, (1946), „Mitica Popescu” de Camil Petrescu (1946), „Apus de soare” de Barbu Delavrancea - rolul Oanei, in prima reluare de dupa razboi a piesei, (1956), „Maria Stuart” de Friedrich Schiller (1964), „Danton” de Camil Petrescu (1974), „A treia teapa” de Marin Sorescu (1979), „Caruta cu paiate” de Mircea Stefanescu (1980), „Hagi Tudose” de Barbu Delavrancea (1980), „Plosnita” de Vladimir Maiakovski (1982), „Despot Voda” de Vasile Alecsandri (1983) s.a.

A jucat de asemenea in numeroase filme, printre care: „Ciulinii Baraganului”, regia Louis Daquin, „Diminetile unui baiat cuminte”, regia Andrei Blaier, „De trei ori Bucuresti”, regia Horea Popescu, „Toamna bobocilor”, regia Mircea Moldovan, „Ecaterina Teodoroiu”, regia Dinu Cocea.

Elena Sereda s-a distins ca o voce aparte, cu un timbru cald, inconfundabil, in nenumarate emisiuni radiofonice de teatru si de poezie. Amintirea ei va ramane nestearsa in sufletele celor care au cunoscut-o si admirat-o.

Citește și
Inmormantare Gheorghe Dinica
Adio, Maestre! Ultimul drum al lui Gheorghe Dinica!

Cei care vor sa-i aduca un ultim omagiu pot aprinde o lumanare la capela Izvorul Nou – Dristor. Slujba de inmormantare va avea loc vineri, 27 august, ora 12.00, la capela cimitirului Izvorul Nou.

Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
 

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Jackpot pentru Cristi Chivu! Inter pregătește noul contract pentru antrenor
Citește și...
Jean Constantin, condus pe ultimul drum de mii de oameni
Jean Constantin, condus pe ultimul drum de mii de oameni

UPDATE: Ingerii rad in hohote, iar noi, muritorii, varsam cate o lacrima. A cazut cortina si pentru simpaticul Jean Constantin, iar Constanta sa draga l-a condus la spectacolul final.

Adio, Maestre! Ultimul drum al lui Gheorghe Dinica!
Adio, Maestre! Ultimul drum al lui Gheorghe Dinica!

"Toti suntem din ce sunt visele formate, iar fratele meu de suflet a ales de acum nemarginirea". Cu un tremur in glas, cu ochii plansi si vorbe atat de calde, Marin Moraru ne-a trezit, vineri, in ziua despartirii, intr-un vis urat.

Recomandări
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”
Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat”: ”Trebuie să reluăm dialogul direct”

Președintele României, Nicușor Dan, se declară ”profund îngrijorat” din cauza evenimentelor recente, care au legătură cu situația din Groenlanda, provocate de președintele SUA, Donald Trump.  

O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”
O masă de aer arctic a ajuns în România și aduce temperaturi de -20 de grade Celsius. Meteorolog: „Nu va dispărea curând”

Anul acesta, luna ianuarie își confirmă numele de gerar. Este iarnă ca la carte în România. După zile și nopți foarte reci, de luni, 19 ianuarie, toată țara intră sub un cod galben.

Cine este eroul care și-a riscat viața pentru a salva fetița căzută într-un lac în Craiova. Primele declarații din spital
Cine este eroul care și-a riscat viața pentru a salva fetița căzută într-un lac în Craiova. Primele declarații din spital

Indianul de 47 de ani care fără să stea pe gânduri și-a pus viața în pericol ca să salveze o fetiță căzută într-un lac înghețat va fi făcut cetățean de onoare al Craiovei. Deocamdată, este internat, la fel și copila.