Primul film horror românesc, proiectat într-un sat transilvănean

×
Publicitate

Un mic sat transilvănean este în acest sfârşit de săptămâna punctul de întâlnire al pasionaţilor de filme horror.

La Biertan sunt prezentate zeci de proiecţii de acest gen, produse peste tot pe glob. Vineri seara, spectatorii au putut urmări şi primul horror românesc - "The Wanderers" în regia lui Dragoş Buliga cu Armand Assante în rolul principal.

"The Wanderers" spune povestea unui vânător de vampiri şi fenomene stranii care ajunge în mijlocul Transilvaniei. Filmat anul trecut, în satul Biertan din Sibiu, filmul în regia lui Dragoş Buliga, este primul horror românesc important. Din distribuţie fac parte Armand Assante, Răzvan Vasilescu şi Raluca Aprodu.

Dragoș Buliga, regizor: "Eu zic că nu e horror ci mai mult un thriler ciudat aşa pentru România, dar e un film românesc 100%. O să recunoaşteţi multe locuri de aici, pădurea e tot aici, un azil de nebuni."

Tot vineri seara, publicul a văzut şi o pelicula clasică a genului horor - "Suspiria", regizată de Dario Argento, acum 40 de ani.

Oana Giurgiu, director festivalul de film "LUNA PLINĂ": "Ne-am dorit să nu fie un festival care să invadeze un mic sat transilvănean, săsesc. Ci un festival care creşte aşa încet, încet. Cred că asta e bucuria cea mai mare."

Pentru amuzament la festivalul de la Sibiu, spectatorii au posibilitatea să devină la rândul lor vânători de fantome. Pot alege să elibereze un spirit posedat sau odată prinşi în infernul lui Dante, să găsească ieşirea şi să se salveze.

Evenimentul continuă sâmbătă seara cu proiecţia filmului "Rocky Horror Picture Show" - regizat de Jim Sherman.

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
Citește și...
Unul dintre cele mai emoționante momente ale concertului Max Korzh a fost în timpul piesei dedicate victimelor din Ucraina

Arena Națională a fost aseară gazda unui fenomen cultural despre care România știa foarte puțin până acum. 

Cannes 2026. Cum a ajuns Sebastian Stan să lucreze cu Cristian Mungiu: ”Am fost curioși în legătură cu stilul lui de lucru”

Triumf românesc la Cannes! Filmul lui Cristian Mungiu, „Fjord”, cu Sebastian Stan în rol principal, a câștigat marele premiu, Palme d’Or, la aproape două decenii după alt succes al regizorului nostru, la același festival prestigios.

Actrița Lia Bugnar, după ce Mungiu a câștigat la Cannes: ”Noi suntem severi, dacă pe fraierii ăia-i păcălește, pe noi nu”

Actrița Lia Bugnar a avut o primă reacție, duminică seara, după ce regizorul Cristian Mungiu a câștigat pentru a doua oară marele trofeu Palme d’Or la festivalul de film de la Cannes pentru „Fjord”.

Recomandări
”Neptun Deep”, cea mai mare exploatare offshore din istoria României. Mii de oameni lucrează non-stop în Marea Neagră

România, te iubesc! Cel mai mare zăcământ al României, partea I. Luna aceasta a intrat în linie dreaptă una dintre cele mai complexe lucrări de infrastructură realizate vreodată în istoria României.

Cannes 2026. Cum a ajuns Sebastian Stan să lucreze cu Cristian Mungiu: ”Am fost curioși în legătură cu stilul lui de lucru”

Triumf românesc la Cannes! Filmul lui Cristian Mungiu, „Fjord”, cu Sebastian Stan în rol principal, a câștigat marele premiu, Palme d’Or, la aproape două decenii după alt succes al regizorului nostru, la același festival prestigios.

VIDEO. Imagini terifiante din Kiev, după atacul Rusiei cu racheta hipersonică Oreșnik. Cum arată acum capitala ucraineană

Centrul orașului Kiev, capitala Ucrainei, era devastat, duminică, după atacul distrugător al Rusiei, realizat în noaptea de sâmbătă spre duminică, cu mai multe drone și rachete de mai multe tipuri, printre care și temuta rachetă hipersonică Oreșnik.