Fost rector al unei universități din Iași, condamnat la un an și șase luni de închisoare

61932992
iStock

Fostul rector al Universităţii Petre Andrei din Iaşi Sorin Bocancea a fost condamnat la un an şi şase luni de închisoare.

În acest timp, alţi trei profesori au primit pedepse de până la trei ani de închisoare, fiind acuzaţi că au intervenit în fraudarea situaţiei şcolare a unui student. Decizia nu este definitivă, conform News.ro

Curtea de Apel Iaşi adecis luni condamnarea la un an şi şase luni de închisoare cu executare în cazul fostului rector al Universităţii Petre Andrei din Iaşi, Sorin Bocancea, care a fost judecat pentru favorizarea făptuitorului, instigare la fals intelectual şi instigare la fals material în înscrisuri oficiale.

Fostul prodecan al Facultăţii de Drept al aceleiaşi universităţi, Florin Drugă a fost condamnat la trei ani de închisoare, profesorul Cristian Antonie Bocancea a primit un an şi opt luni de închisoare, în timp ce un alt profesor, Mark Bucuci a fostcondamnat la un an şi patru luni de închisoare cu amânare.

Sentinţele nu sunt definitive şi pot fi atacate cu recurs.

Procurorii DNA susţin că, în perioada decembrie 2015 - 3 iunie 2016, Florin Dan Drugă, în calitate de prodecan al Facultăţii de Drept din Universitatea “Petre Andrei” din Iaşi, a pretins de la un student 18.900 de lei, în vederea înscrierii în anul al treilea de studii.

Înscrierea studentului urma să se realizeze în condiţiile în care acesta nu a susţinut examenele aferente anilor anteriori de studii, nu s-a prezentat la cursurile obligatorii şi nu a achitat taxele de şcolarizare la termenele prevăzute în Regulamentul Universităţii «Petre Andrei» din Iaşi.

Rectorul de atunci al Universităţii Petre Andrei din Iaşi Sorin Bocancea a declarat pentru News.ro că banii solicitaţi de profesorul Drugă reprezentau taxele restante pe care studentul nu le achitase la timp şi că „nicidecum nu e vorba de mită”.

Sorin Bocancea a mai afirmat că totul este o neînţelegere şi că procurorii DNA nu cunosc sistemul de promovare al anilor de studiu în baza creditelor.

Rectorul Sorin Bocancea i-ar fi determinat pe alţi doi profesori din cadrul universităţii, Mark Bucuci şi Cristian Bocancea, să treacă note fictive în catalog la şase materii fără ca studentul care l-a mituit pe prodecanul Facultăţii de Drept să susţină examenele respective, susţin procurorii DNA Iaşi.

Potrivitprocurorilor DNA Iaşi, rectorul universităţii Petre Andrei din Iaşi, Sorin Bocancea, a refuzat să predea anchetatorilor cataloagele aferente anului I de studii al Facultăţii de Drept, împiedicând şi îngreunând cercetările în dosarulrespectiv.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Alexandru Mazăre, fratele lui Radu Mazăre, a plecat și el în Madagascar

Fostul senator Alexandru Mazăre a plecat în vacanţă în Madagascar, acolo unde se află şi fratele lui, Radu Mazăre, a anunţat avocatul său, luni, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Proces inedit. Fugarul Radu Mazăre își pune în încurcătură avocații

Fugarul Radu Mazăre își pune în încurcătură propriii avocați. Fostul edil al Constanței se lasă pe mâna apărătorilor în procesul în care este judecat pentru că ar fi primit o șpagă de 175.000 de euro.

Cei doi oameni de afaceri care i-ar fi dat mită Elenei Udrea, când era ministru, au fost trimiși în judecată

Cei doi oameni de afaceri care i-ar fi dat mită 700.000 de lei Elenei Udrea, pe vremea când era ministru al Dezvoltării și Turismului, au fost trimiși în judecată.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.