Navomodelismul, pasiunea oamenilor mari pentru barcute

×
Publicitate

Stau toata ziulica pe ponton, manuiesc cu usurinta telecomenzi complicate si isi spun capitanii de la mal. Culmea este ca, desi se poarta ca niste copii, sunt oameni in toata firea care au facut un cult pentru navomodelism.

O cursa stransa intre barci cu motor care nu masoara mai mult de 50 de centimetri. Concurentii sunt usor tensionati pentru ca vantul este usor nervos si le strica socotelile. Unele dintre "ambarcatiuni" se rastoarna, in rasul tuturor, desigur.

Castigator devine cel da cele mai multe ture de poligon. Este si cazul fericit al lui Raul Cojocaru care pana acum a investit in barcuta lui peste 2.000 de lei, dar prinde cu ea si 100 de km pe ora.

''Are niste baterii foarte mari care pot sa duca undeva la 100 de amperi, un motor care are 2.000 de wati, adica cam cat un calorifer electric", explica Raul.

Dupa Raul, pe locul doi s-a clasat Cornel Porcoteanu, care dupa competitie a iesit cam sifonat.

Lasam motoarele la o parte, cursa de veliere este spectaculoas. Aici, lucrurile sunt si mai complicate. Modelul nu prinde mai mult de 15 km pe ora si asta se intampla rar, asa ca emotiile de la mal sunt si mai mari cand vezi ca "jucaria" pur si simplu nu se urneste.

O stie, de pilda si domnul Dan Store care de sapte ani sta la carma.

Daca sunteti tentati de acest sport pregatiti pentru inceput macar 400 de euro pentru o barca. Abia apoi incep cheltuielile.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Au turat motoarele la maximum! E Campionatul National de Drift

Fanii curselor de drifting au gustat o portie de adrenalina sambata seara in Capitala. Au avut de infruntat si ploaia, care, spun ei, n-a afectat cu nimic spectacolul pe patru roti, oferit de concurentii inscrisi la Campionatul National de Drift.

Distractie in padure, la Summer- Jam

Distractia la padure nu inseamna doar mici, bere si manele.
Cel putin asta vor sa ne arate mii de tineri care au batut drumul pana la Paulesti, in Prahova, unde are loc un festival de vara.

Criza le merge la suflet tinerilor amatori de petreceri nocturne in cluburi

De teama sa nu-si piarda clientii, patronii localurilor n-au saltat preturile. Dimpotriva, unii chiar au mai taiat.

Recomandări
Două drone UAV, distruse de Armata Română în zona Neptun Deep. Au fost găsite în derivă în Marea Neagră

Două drone UAV, tip Gerbera, au fost distruse în această după-amiază de scafandrii EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă, la ~90NM distanță travers de Constanța, în zona Neptun Deep, a anunțat Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

România se pregătește să închidă și Reactorul 2 de la Cernavodă. De unde luăm energie și cum e afectată populația

Criza din energie ia amploare. Estimările actuale ale debitelor Dunării arată că joi dimineață ar putea fi oprit și cel de-al doilea grup de la Cernavodă. Pregătirile au început deja, pentru ca deconectarea să fie una controlată. 

Pîslaru: Zilele următoare sunt decisive pentru Legea salarizării. „Am primit mandat să închid discuțiile cu sindicatele”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că, în urma discuţiilor care au avut loc, marţi seară, la Palatul Cotroceni, pe tema proiectului legii salarizării unitare nu s-a ajuns la un acord.