Cu bicicleta in Bucuresti: de la sport extrem, la un mod de viata

×
Publicitate

Unii prefera metroul, altii prefera masina si din ce in ce mai multi aleg sa se deplasese pe doua roti. Bicicleta devine nu doar mijloc de transport, ci si mod de viata. Va puteti convinge de asta, dintr-un material realizat impreuna cu revista The One.

Vedeta de la ProTv International, Dana Rogoz, este una din cele mai curajoase femei din Bucuresti. Merge pe bicicleta, prin Capitala, de acum trei ani, cand pistele pentru biciclisti erau un vis. Pe atunci, bicicleta in trafic insemna sport extrem.

Dana este pur si simplu fermecata de bicicleta ei. Pentru ea, este o minune care se face atat de mica, incat ocupa doar o jumatate de portbagaj. Merge cu Dana peste tot. Sau mai bine zis... este fix invers.

Dana nu e singura care uraste aglomeratia din trafic. Biciclistii sunt de gasit si in firmele mari, unde si fetele vin pedaland la munca. De obicei, holurile din firma tin loc si de parcare.

Pentru unii, mersul pe bicicleta e un stil de viata, pentru altii doar o moda. Si au aparut deja produse vestimentare dedicate special celor care vor sa fie sic in spatele ghidonului.

In ultimul timp, nu se mai poarta bicicletele mari. Mai toata lumea vrea biciclete mici care se pliaza, care incap si in portbagajul unei masini si care pot fi luate peste tot.

Aceste biciclete sunt destul de scumpe, dar daca e sa cauti bine, gasesti si cu pretul de 100 de lei.

Asadar, viata de biciclist nu tine cont de job, de moda sau de varsta. In vestul Europei, exista deja orase unde iti este interzis sa circuli cu masina, iar bicicleta este singurul mijloc de locomotie acceptat.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
„Provocarea Diana”. Cum „luptă” Kate și Meghan pentru a se asemăna cu regretata Prințesă de Wales

Fie că este vorba despre haine sau bijuterii, Diana nu este niciodată departe de imagine atunci când vine vorba despre soțiile lui William și Harry. Iar fiecare referință la ea este departe de a fi o coincidență.

Rochia cu care Bella Hadid a făcut furori în Franța. Cum s-a afișat modelul pe străzile din Saint-Tropez | GALERIE FOTO

O singură apariție a fost suficientă pentru ca ținuta purtată de Bella Hadid în Saint-Tropez să intre pe lista look-urilor de urmărit în această vară.

Ce crede Madonna despre tehnologie și Inteligența Artificială: ”În zilele noastre, nu se mai face asta”

Madonna a criticat Inteligenţa Artificială (IA) într-un nou interviu acordat revistei „Vogue Italia”, afirmând că a te baza pe IA este „opusul creaţiei artistice”.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea este la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan a vorbit, marți, într-o conferință de presă, despre criza politică actuală, după aproximativ două luni fără un Guvern cu puteri depline, și a explicat de ce nu va mai face propuneri de premier fără garanția unei majorități.

Eurostat: România, pe primul loc în UE la taxarea salariilor. Cât din venitul brut ajunge la stat

România ocupă primul loc în UE la ponderea salariului brut reținută prin taxe și contribuții. Un angajat singur, fără copii, rămâne cu doar 58,5% din venitul brut.

Rezultatele la Evaluarea Naţională 2026, publicate mai devreme. 79% dintre elevi au medii mai mari sau egale cu 5

Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a au fost publicate marți, 30 iunie 2026, la ora 17:00, pe platforma dedicată examenului. Datele reflectă performanțele obținute înainte de perioada contestațiilor.