Sorin Stoicescu, expert in aviatie: Pilotul a stiut sa-si calculeze viteza

×
Publicitate

Incidentul aviatic din Timisoara care se putea incheia tragic s-a dovedit a fi in cele din urma un miracol. Invitat la videochat-ul realizat de corespondentul ProTV, George Buhnici, Stoicescu a explicat ce factori au condus la acest deznodamant.

De la punerea rotilor pilotul a stiut sa-si calculeze viteza si spatiul estimat in care aceasta viteza se va reduce, pana cand a lipit botul aeronavei de pista.

Inregistratorul de voci reda discutiile dintre membrii echipajului, dintre acestia si turnul de control.

In acesta situatie este vorba despre un incidente major, conform clasificarilor internationale.

Atunci cand un pilot face trecerea pe un tip de aeronava parcurge teoria practica, teoretica, iar la stimulator exerseaza anumite cazuri speciale, despre diverse incidente probabile.

Covorul de spuma a estompat toate scanteile care ar fi putut aprinde ceva.

Afla ce s-a intamplat pas cu pas in incidentul aviatic produs la Timisoara!

Articol recomandat de sport.ro
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Citește și...
Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal

Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal de către ProTV.

Obiectul misterios din Rusia a fost văzut și în România, chiar în seara de Crăciun. FOTO și VIDEO

Mai mulți oameni au semnalat prin aplicația ”Fii reporter” de pe www.stirileprotv.ro că au văzut pe cer un obiect ”misterios” în seara zilei de Crăciun, adică pe 25 decembrie.

Gestul emotionant pe care l-a facut o femeie pentru fiul ei, ca sa nu lipseasca de la un eveniment dedicat tatilor. FOTO

O mama care-si creste cei 3 copii singura s-a deghizat in barbat, pentru ca fiul sa nu rateze un eveniment scolar numit "Gogosi alaturi de tata".

Recomandări
Zelenski, după ce Nicușor Dan a arătat date despre drona rusă din Galați: „Cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”

Volodimir Zelenski a mulţumit, duminică seară, preşedintelui Nicuşor Dan pentru claritate şi chiar a distribuit pe reţelele de socializare precizările pe care acesta le-a oferit cu privire la drona rusească ce a lovit un bloc din Galaţi. 

Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

Vreme instabilă în următoarele zile în întreaga ţară. Regiunile vizate de averse, descărcări electrice şi vânt puternic

Vremea va fi în general instabilă în următoarea săptămână, cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, în timp ce temperaturile se vor menţine apropiate de normalul perioadei, potrivit ANM.