Hocus pornus preparatus. Prezicem viitorul, daca ne uitam la imagini XXX

60440124

Participantii la un studiu realizat de Universitatea din New York au reusit sa prezica viitorul cu acuratete folosind pornografia. Metodologia este una interesanta, de care si scepticii sunt impresionati.

Au oare oamenii o perceptie extrasenzoriala? Si daca da, ea poate fi scoasa la iveala cu ajutorul pornorafiei, asa cum pretinde cel mai recent studiu?

Lucrarea realizata de profesorul Daryl Bem de la Universitatea Cornell a facut noua experimente separate cu cate 1.000 de studenti. Aceste experimente si-au propus sa gaseasca dovezi ale "psi" - adica sa studieze precunoasterea sau premonitia.

Bem defineste asta in felul urmator: Termenul „psi” denota procesele anormale de informatii sau de transfer de energie care sunt in prezent inexplicabile in termeni de mecanisme cunoscute, fizice sau biologice. Doua variante ale psi sunt precunoasterea (constinta cognitiva) si premonitia (retinerea afectiva) a unui eveniment viitor care nu ar putea fi altfel anticipat, prin orice proces inferential cunoscut.

Poate ca pentru noi suna a chineza, dar trebuie remarcat ca dintre toate cele noua experimente, cel mai captivant a fost cel in care s-a folosit pornografia pentru a testa capacitatea de a prezice viitorul.

Subiectii nu au avut contacte intre ei, ci doar au fost pusi sa ghiceasca daca imaginea unui cuplu care facea sex explicit va aparea pe un ecran, in anumite momente, sau daca va fi inlocuita cu un ecran complet alb. De 36 de ori au fost “testati” in acest fel si se pare ca au prezis aparitia imaginii pornografice in 53,1% din cazuri.

De aici cercetatorii au decis ca pornografia ne stimuleaza acel simt care ne face “prezicatori”.

Concluzia doctorului Bem: exista o detectare precognitiva a stimulilor erotici, precum si o evitare precognitiva a stimulilor negativi.

Criticii iau lucrarea foarte in serios, iar unul dintre cei mai sceptici oameni care se pricep la astfel de lucruri, doctorul Joachim Krueger, scrie in revista Psychology Today ca este de laudat atat munca, cat si rigoarea folosita in studiul respectiv. Probabil l-au fascinat si pe el efectele pe care pornografia le are asupra omului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Socant: la doar 10 luni are capul de 2 ori mai mare decat unul normal.VIDEO

IMAGINI SOCANTE! Are doar 10 luni si deja poate fi numit un supravietuitor. Klaus este un bebelus din Texas care sufera de asa- numita boala "apa la creier".

Incepe "cyber monday". Romanii cumpara online cadourile de Craciun

Jocuri fara joystick, telefoane sau tablete inteligente si imbracaminte de firma. Totul, la pret redus din strainatate, daca se poate. Asta isi doresc de Craciun romanii care mai au ceva bani de cheltuit.

Romance care au cucerit lumea!

Reclama pentru Romania: Andreea Nastase face publicitate in Anglia. Este planner intr-o agentie de publicitate din Manchester,  un job bine platit si un statut greu de castigat.

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.