Raed Arafat: E posibil sa ajungem la "politia spitalelor" pentru ca avem nevoie de control mai bun

×
Publicitate

Subsecretar de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat a fost  invitatul lui Cristian Leonte la „Dupa 20 de ani".Acesta a explicat care este situatia sistemului sanitar din Romania.


"Nu poti sa controlezi aceasta situatie decat prin mecanisme de control. Sistemele care functioneaza foarte bine au mecanisme de control extrem de puternice. In Canada aveau un proiect denumit pompos "politia spitalelor". E posibil sa ajungem la asa ceva. Ne gandim la intarirea controlului".

Sanatatea este una dintre tarele Romaniei, care afecteaza toti cetatenii deopotriva. Multi dintre acestia au fost pusi constant in situatia in care actul medical si ingrijirea medicala corespunzatoare le-au fost conditionate de primirea unei spagi.

Aparatura medicala de milioane ajunge „mobilier” in spitale, banii din sanatate se scurg printre degetele administratorilor acestui sistem, in timp ce medicii romani, apreciati de altfel, pleaca in valuri sa lucreze in afara tarii.

Nimeni nu pare sa gaseasca un tratament...pentru boala sistemului medical din România!

Ce reteta are medicul Raed Arafat, initiatorul SMURD, pentru boala cronica a sistemului medical romanesc aflati din emisiunea „Dupa 20 de ani”, pe voyo.ro.

Problemele santatatii au fost tratate in mai multe campanii sociale derulate de Stirile ProTV, precum „Romania, sa fii sanatoasa”, „Avem viata in sange”.

Cand ai dat ultima oara spaga la medic? Care este dupa tine cea mai grava problema a sistemului medical romanesc? Raspunde mai jos si pe facebook.com/dupa 20 de ani.”
 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Gheorghe Stefan, la "Dupa 20 de ani": Ungureanu ar putea fi viitorul presedinte al Romaniei

Vicepresedintele PDL Gheorghe Stefan a declarat, duminica, la Pro TV, ca este posibil ca premierul Mihai Razvan Ungureanu sa fie viitorul presedinte al Romaniei.

"Dupa 20 de ani", duminica, ora 10.00. Gheorghe Stefan cere prelungiri la conducerea Piatra Neamt

Invitatul lui Cristian Leonte si-al celor doi jurnalisti Claudiu Pandaru (gandul.info) si Cristian Hostiuc (Ziarul Financiar) in editia "Dupa 20 de ani" de duminica aceasta de la ora 10 dimineata este Gheorghe Stefan, cunoscut si sub numele de Pinalti.

Cum se face administratie in stilul Radu Mazare, duminica la "Dupa 20 de ani" de la ora 10:00

Radu Mazare este invitatul special al emisiunii "Dupa 20 de ani" ce este transmisa duminica pe ProTV incepand cu ora 10.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.