Grădiniță „verde” la standarde europene inaugurată la Alba Iulia. A costat peste patru milioane de euro

62541758

După ani de așteptare la Alba Iulia a fost construită o grădiniță nouă, prietenoasă cu mediul, la standarde europene.

Sistemul de încălzire, de iluminat și materialele didactice se bazează pe tehnologii moderne. Peste 4 milioane de euro au fost investiți de la bugetul local și din fonduri europene.

Copiii învață acum într-o clădire nouă, construită în locul unei cantine. Are panouri fotovoltaice, încălzire în pardoseală și panouri radiante.

Marinela Olar – profesor învățământul preșcolar: „Un plus pentru comunitate, pentru acești copii minunați. Condițiile de aici sunt extraordinare, încălzire în pardoseală, aer condiționat. Intențiile de a face această grădiniță în cartier sunt de mulți ani începute și ne bucurăm că în sfârșit s-a realizat. Ce poate fi mai important decât investiția în viitorul țării, în acești minunați copii”.

Ioana Groza - profesor învățământul preșcolar: „Noua clădire și noile săli de grupă ne oferă un spațiu mult mai mare în care copiii își pot desfășura activitățile”.

Părinții au așteptat și ei încântați inaugurarea.

Părinte: „E foarte frumos, am așteptat este al patrulea an de când vin aici la grădinița. Am așteptat așa de ani buni”.

Părinte: „Foarte frumoasă față de grădinița cealaltă unde aveau foarte puține lucruri, era prea strâmtă, grădinița asta e foarte modernă. Sălile sunt mari, sala de mese, au mai mult spațiu copiii”.

Grădinița are opt săli de clasă. Sunt complet echipate și decorate în culori vii.

Violeta Colceriu, director Grădinița cu program prelungit nr. 16 Alba Iulia: „Tot mobilierul este adaptat nivelului preșcolar, tablele interactive care ajută la desfășurarea activităților cât mai interactive pentru copii, spațiul de joacă generos. Grădinița este dotată cu panouri fotovoltaice, dacă este înnorat lumina se reglează”.

În municipiul Alba Iulia sunt nouă grădinițe de stat și private, unde învață aproximativ 2.000 de preșcolari. Ar mai fi nevoie însă de aproximativ 200 de locuri.

Cornel Sandu – inspector general ISJ Alba: „Eu zic cu cele trei grupe pe care le vor face la seminarul teologic va fi rezolvată problema grădinițelor, dar cu copii de peste 3 ani. Ar fi necesar, după părerea mea de zece noi săli de grupă pentru a putea menține efectivele stabilite de lege, aproximativ 10%”.

Această ultimă investiție a costat peste 4 milioane de euro, bani de la bugetul local și din fonduri europene.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
„Boala” care afectează educația. Elevii au început să chiulească din clasele primare. La liceu ajung și cu 1.000 de absențe

Aproape un milion și jumătate de absențe au cumulat, în acest an școlar, elevii din Capitală.

Schimbări importante în Educație. Toți elevii vor fi notați la clasă după aceleași standarde, indiferent de școală

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a pus în consultare publică proiectul de ordin privind aprobarea „Cadrului de Referinţă al Curriculumului Naţional din România” (CRCNR).

Universitățile din România cresc numărul locurilor la buget. Absolvenții de liceu au mai multe șanse anul acesta

Universitățile din România au vești bune pentru absolvenții de liceu. Anul acesta vor avea mai multe locuri finanțate de la buget ca în 2025.

Recomandări
Premierul desemnat, Eugen Tomac, despre raportul CSM: ”Un stat de drept puternic nu se teme de întrebările presei”

Premierul desemnat Eugen Tomac, a comentat raportul CSM privind atacurile la adresa independenţei justiţiei, afirmând că un stat de drept puternic nu se teme de libertatea de exprimare.

Tensiunile din Orientul Mijlociu escaladează. Trump amenință cu atacuri și mai dure după doborârea unui elicopter Apache

Armata americană a lansat miercuri noapte noi lovituri aeriene asupra unor obiective din Iran. Conflictul a fost redeschis după ce, în urmă cu două zile, un elicopter al armatei SUA a fost doborât de o dronă iraniană.

Dosarul ”10 August” se apropie de verdict. Tribunalul Militar ar putea pronunţa prima hotărâre în acest caz

Tribunalul Militar Bucureşti ar putea pronunţa, joi, sentinţa în primă instanţă în Dosarul '10 August', în care foşti şefi ai Jandarmeriei sunt judecaţi pentru reprimarea violentă a manifestanţilor la protestul din august 2018.