Polițist eliberat din funcție după ce a refuzat să împuște un suspect înarmat

Un fost poliţist american, care a fost demis după ce a refuzat să împuşte un bărbat de culoare înarmat, a fost despăgubit în instanţă.
Stephen Mader, în vârstă de 27 de ani, a dat în judecată oraşul Weirton, SUA, după ce a fost eliberat din funcţie în iunie 2016, când a refuzat să îşi folosească arma din dotare în timpul unei confruntări cu un suspect înarmat, conform Sky News
Incidentul a avut loc în anul 2016, în luna mai, când Marder a răspuns unui apel. Când a sosit la faţa locului, suspectul R J Williams avea asupra lui o armă şi părea " foarte deprimat". Poliţistul i-a spus să arunce arma, dar acesta a refuzat şi i-a spus să îl împuşte. Totuşi, Mader a încercat să poarte un dialog cu Williams şi i-a precizat că nu îl va împuşca.
Alegeri 2025
10:33
Val de reacții după ce George Simion a spus că a evitat o ”vărsare de sânge”. Cum a fost ”taxat” liderul AUR
09:24
Noi reacții din SUA după ce Nicușor Dan a fost ales președinte. Mesajul transmis de 6 senatori
08:59
Cronologia discursurilor lui George Simion din ultimele 5 zile. De la felicitări pentru Nicușor Dan, la acuzații de fraudă
08:05
Cine sunt românii care i-au votat pe Nicușor Dan și George Simion. Profilul alegătorilor din turul 2
La momentul acela, la faţa locului au mai sosit încă doi poliţişti, iar unul dintre ei l-a împuşcat mortal pe Williams. Mai târziu, s-a dovedit că pistolul suspectului nu era încărcat.
Acum, Mader a primit 175.000 de dolari pentru că a fost eliberat din funcţie.
Sursa: Sky News
Etichete: SUA, pistol, mort, politist, sinucideri, despagubiri, suspect, american, demis,
Dată publicare:
13-02-2018 09:11