O parte din tezaurul Ungariei a rămas blocat în România dintr-un motiv bizar

muzeu ungaria
IMAGO

O parte din tezaurul istoric al Ungariei a rămas blocat la Târgu Mureș pentru că muzeele implicate într-un schimb cultural inițiat anul trecut nu reușesc să facă rost de un vehicul blindat suficient de mare, după o regulă impusă acum de Poliția Română.

 

Mai multe exponate din tezaurul național istoric al Ungariei au rămas blocate la Târgu Mureș pentru că muzeele din cele două țări implicate într-un schimb cultural început încă din aprilie 2024 nu reușesc să facă rost acum de un vehicul blindat suficient de încăpător pentru a le transporta, o regulă de securitate impusă de Poliția Română.

Materialele expoziţiei ”Aurul Principilor”, împrumutate de la muzee din Ungaria, au rămas blocate la Târgu Mureş, deoarece Poliţia Română a impus condiţii de transport care s-au dovedit imposibil de îndeplinit”, a declarat Mihály Vargha, directorul Muzeului Naţional Secuiesc, potrivit Hirado.

Expoziţia „Aurul Principilor – Reprezentarea suveranilor în Transilvania” călăuzeşte vizitatorii în epoca Principatului Transilvaniei, scrie agenția maghiară. După ce a fost prezentată la Miercurea Ciuc şi Târgu Mureş, următoarea destinaţie a expoziţiei ar fi trebuit să fie muzeul din Sfântu Gheorghe, însă exponatele nu au mai putut fi transportate, arată sursa citată.

Materialele expoziţiei au fost aduse în aprilie anul trecut, din Ungaria în Transilvania. Iniţial, expoziţia a fost prezentată de Muzeul Secuiesc al Ciucului în colaborare cu Muzeul Naţional al Ungariei, Muzeul Monetăriei şi al Vizitatorilor din Ungaria şi Muzeul de Arte Aplicate din Budapesta.

Citește și
suspecti tezaur
Cei trei suspecţi în cazul furtului pieselor de tezaur de la Muzeul Drents vor rămâne în închisoare încă 90 de zile

Ulterior, exponatele au fost transportate la Muzeul Judeţean Mureş. La Sfântu Gheorghe, expoziţia ar fi trebuit să se deschidă în data de 4 decembrie, dar, din cauza problemelor de transport, vernisajul a fost anulat.

Nimeni nu a respectat până acum legea privind transportul operelor de artă cu vehicule blindate

Concret, transportul exponatelor de la Târgu Mureş la Sfântu Gheorghe a fost împiedicat de Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Covasna, care nu a aprobat planul de securitate al transportului, spune directorul Muzeului Naţional Secuiesc.

Poliția a transmis că obiectele de mare valoare nu pot fi transportate doar cu escorta armată a Jandarmeriei, ci trebuie să fie transportate exclusiv cu un vehicul blindat.

Directorul muzeului a amintit că, în urmă cu câţiva ani, când a fost organizată o expoziţie cu tezaurul de aur şi argint al României antice, nu s-a impus o astfel de cerinţă. După ce poliţia a refuzat să renunţe la această condiţie, organizatorii au încercat să găsească un vehicul blindat, dar nu au reuşit, astfel că expoziţia a fost anulată.

Responsabilitatea returnării la Budapesta a obiectelor expoziţiei revine acum Muzeului Judeţean Mureş. Directorul acestuia, Ötvös Koppány Bulcsú, a declarat că utilizarea obligatorie a unui vehicul blindat este prevăzută printr-o hotărâre de guvern care stipulează că obiectele cu o valoare de peste 500.000 de euro trebuie transportate în vehicule blindate, sub escorta jandarmilor sau a unor agenţi de pază înarmaţi. Cu toate acestea, această prevedere nu a fost niciodată aplicată în ultimii 13 ani pentru transportul obiectelor de patrimoniu muzeal.

Problema este că nici în Ungaria, nici în România nu există un vehicul blindat cu o uşă suficient de mare pentru a încăpea obiectele de dimensiuni mari”, a explicat directorul, adăugând că autorităţile din judeţul Mureş insistă asupra respectării acestei cerinţe.

Experții spun că operele de artă pot fi distruse în vehicule blindate

Potrivit acestuia, transportul exponatelor către Budapesta va fi totuşi realizat, dar, dacă nu există un vehicul de transport adecvat, pe termen lung nu vor mai putea fi organizate expoziţii de mare valoare în România şi nici transportate obiecte de patrimoniu româneşti în străinătate.

Un reprezentant al unei companii vest-europene de transport de opere de artă, care a dorit să-şi păstreze anonimatul, a declarat pentru Krónika că nu ştie să existe vreun vehicul blindat specializat pentru transportul obiectelor de patrimoniu, dar nici nu consideră că un astfel de vehicul ar fi necesar, deoarece transporturile valoroase sunt întotdeauna escortate de agenţi înarmaţi.

Acesta a subliniat că riscul major este deteriorarea obiectelor în timpul transportului, motiv pentru care vehiculele de transport pentru opere de artă sunt echipate cu suspensii speciale cu perne de aer.

Expertul a explicat că vehiculele blindate nu sunt potrivite pentru transportul operelor de artă, deoarece greutatea blindajului necesită suspensii cu arcuri lamelare, care nu asigură un transport fără vibraţii.

Articol recomandat de sport.ro
Lumea sportului, zguduită: Margot Simond a murit la doar 18 ani după o tragedie cumplită
Lumea sportului, zguduită: Margot Simond a murit la doar 18 ani după o tragedie cumplită
Citește și...
Zece piese din tezaurul dacic expuse la Muzeul Drents au fost aduse în România. Artefactele neatinse de hoții din Assen
Zece piese din tezaurul dacic expuse la Muzeul Drents au fost aduse în România. Artefactele neatinse de hoții din Assen

Cele zece piese de tezaur trimise de Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia în Țările de Jos s-au întors în siguranță acasă.

Cei trei suspecţi în cazul furtului pieselor de tezaur de la Muzeul Drents vor rămâne în închisoare încă 90 de zile
Cei trei suspecţi în cazul furtului pieselor de tezaur de la Muzeul Drents vor rămâne în închisoare încă 90 de zile

Cei trei suspecţi arestaţi pentru furtul pieselor de artă din tezaurul dacic din Muzeul Drents din Assen nu vor fi eliberaţi pentru moment.

Furtul tezaurului dacic din Assen, un dezastru anunțat. Marile erori comise în comparație cu expozițiile din Roma și Madrid
Furtul tezaurului dacic din Assen, un dezastru anunțat. Marile erori comise în comparație cu expozițiile din Roma și Madrid

Apar primele concluzii ale verificărilor făcute Corpul de Control al Premierului, în cazul furtului pieselor de tezaur din Olanda.

Poliția olandeză a identificat al patrulea suspect în jaful de la Muzeul Drents. Piesele de aur dacice sunt de negăsit
Poliția olandeză a identificat al patrulea suspect în jaful de la Muzeul Drents. Piesele de aur dacice sunt de negăsit

Apar noi detalii în ancheta furtului pieselor de tezaur dacic de la Muzeul Drents, din Țările de Jos. Polițiștii ar fi reușit să îl identifice și pe cel de-al patrulea suspect în acest jaf. Însă, deocamdată, nu au dat de urma obiectelor furate.

Președintele Klaus Iohannis: Furtul obiectelor de tezaur dacic nu este o doar o tragedie, este un scandal
Președintele Klaus Iohannis: Furtul obiectelor de tezaur dacic nu este o doar o tragedie, este un scandal

Furtul obiectelor de tezaur dacic este "nu o doar o tragedie, este un scandal", a declarat, luni, preşedintele Klaus Iohannis.

Recomandări
Găsirea unei locuințe devine o provocare tot mai mare în România, iar problema va persista, spun specialiștii
Găsirea unei locuințe devine o provocare tot mai mare în România, iar problema va persista, spun specialiștii

În România găsirea unei locuințe care să corespundă atât bugetului, cât și zonei dorite, rămâne o provocare uriașă pentru cumpărători.

Taxele vamale americane vor afecta în Europa mai puternic ţările din Est. Avertismentul FMI
Taxele vamale americane vor afecta în Europa mai puternic ţările din Est. Avertismentul FMI

Fondul Monetar Internaţional (FMI) estimează că impactul taxelor vamale americane asupra creşterii economice va fi semnificativ în Uniunea Europeană.

 

Se schimbă regulile în Sistemul Garanție Returnare. Ce se va întâmpla cu sticlele reutilizabile
Se schimbă regulile în Sistemul Garanție Returnare. Ce se va întâmpla cu sticlele reutilizabile

Sticlele reutilizabile ar putea intra în sistemul de returnare-garanție. Ministrul Mediului ar dori ca acestea să nu mai fie sparte și topite, ci doar spălate pentru refolosire.