Energia verde începe să fie luată în serios de tot mai mulți primari. Ce fac autoritățile locale

×
Publicitate

Cu ajutorul fondurilor europene, autoritățile instalează panouri fotovoltaice și spun că facturile la electricitate pentru instituțiile publice sau pentru iluminatul stradal scad simțitor, iar în unele cazuri tind spre zero.

Orașul Săveni va fi primul din județul Botoșani în care va fi pus în funcțiune un parc fotovoltaic care va acoperi jumătate din facturile de electricitate ale instituțiilor publice din oraș. Este un proiect prin care s-au derulat fonduri europene în valoare 400.000 de lei.

Relu Tarzioru, primarul orașului Săveni: ''Avem posibilitatea să și extindem acest parc fotovoltaic. Noi acum vom produce în jur de 170 de kw pe lună, dar dacă mărim capacitatea o să anulăm facturile.''

În acest moment, tot iluminatul stradal este asigurat de LED-uri pentru un consum mai mic de energie electrică.

Cristian Nistor, manager GAL Valea Baseului de Sus: "Am mers și mai departe, depunând proiecte pe granturi norvegiene pentru realizarea unei centrale fotovoltaice și pentru eficientizarea energetică a clădirilor publice."

În comuna Borș din Bihor, există deja un parc fotovoltaic întins pe 2,5 hectare. Cele aproape 4.200 de panouri produc energia necesară în special pentru iluminatul public. Investiția a fost de 2,5 milioane de euro.

Batori Geza, primar în Borș: "Acest parc, aproximativ, anual produce 1300 megawatt pe ora. Putem reduce cheltuielile, aproximativ cu 250.000 pe lună."

Și în Gorj, primarul comunei Roșia de Amaradia a mizat pe energia verde.

Liviu Cotojman, primar: "E proiectat să devină independenți, nu vor mai consuma nimic, e gândit și pentru ploaie."

Și cei care administrează portul Constanța, unul din cei mai mari consumatori de energie electrică din regiune vor ca în perioada următoare să construiască pe aproximativ 200 de mii de metri pătrați parcuri fotovoltaice pentru a produce măcar o parte din consumul anual. Numai anul trecut cele aproximativ 400 de companii care activează în porturile de la Marea Neagră au consumat peste 80 de mii de megawați. Deocamdată totul este în stadiul de proiect.

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Alpinist mort în Cheile Turzii. Un tânăr de 22 de ani a murit după ce a căzut în gol zeci de metri

Accident cumplit în Cheile Turzii, județul Cluj. Un tânăr de 22 ani a murit după ce a căzut în gol mai bine de 30 de metri, de pe o stâncă. 

Cum cureți rapid peștele fără să împrăștii solzi peste tot. Greșelile pe care mulți le fac când gătesc

Să cureți pește nu este deloc greu, în ciuda faptului că oamenii cred exact contrariul. Totuși, pentru a face lucrurile fix cum trebuie, este bine să te pui la punct cu anumite trucuri care îți pot face munca mult mai simplă.

O capră neagră a fost filmată cum explorează împreună cu iedul ei Parcul Natural Bucegi. VIDEO

A venit momentul în care caprele negre ies cu iezii pe crestele munților să îi învețe să se cațere pe stânci.

Recomandări
Cine sunt liberalii care sunt în tabăra premierului desemnat Adrian Veștea. Parlamentarii PNL dispuși să îi voteze Cabinetul

PNL-ul este zguduit de un scandal intern de proporții după ce, duminică, președintele Nicușor Dan l-a desemnat în funcția de premier pe liberalul Adrian Veștea.

Trump și Iranul au ajuns la un acord care prevede deschiderea Strâmtorii Ormuz: „Este finalizat”. Reacții din Teheran

Preşedintele american Donald Trump a confirmat duminică după-amiază că acordul pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu este "finalizat" şi a anunţat redeschiderea Strâmtorii Ormuz şi ridicarea "imediată" a blocadei navale americane.

Scad ușor dobânzile la creditele în lei. O refinanțare v-ar putea scădea rata chiar și cu 1.000 de lei

Cei care au credite cu dobândă variabilă vor vedea din iulie o ușoară scădere a ratei.